Kent içi ulaşımda akıllı ulaşım sistemleri: Aksaray örneği
Intelligent transportation systems in urban transportation: The example of Aksaray
- Tez No: 733581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEILA AKBARISHAHABI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, Public Administration, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüm Dünya' da artan nüfus yoğunluğu bir çok sorunu ve çözüm arayışlarınıda beraberin de getirmektedir. Şüphesiz ki bir çok sorunun başın da trafik sorunu gelmektedir. Artan nüfus ulaşıma olan ihtiyacı da artırmaktadır. Nüfus ile birlikte ulaşım araçlarına duyulan ihtiyaç araç sayılarının artmasına, dolayısyla trafik sorununu ve beraberin de zaman kaybı, çevre kirliliğine, enerjiye duyulan ihtiyacın artmasına, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bulunduğumuz yüzyılda teknolojinin en üst noktalara geldiği bir gerçektir. İnsanların gelişmiş teknolojiden de faydalanarak bulundukları ülkeleri, kentleri çağın durumuna göre adapte etme ve iyileştirme istekleri ulaşım sistemleri içinde geçerlidir. Özellikle kentlerdeki yoğun trafik durumu zaman başta olmak üzere, enerji ve daha birçok kayba neden olmaktadır. Sürekli bir geliştirme ve iyileştirme içerisinde olan insanoğlu ulaşım konusunda da şu an en yeni teknoloji olan ve sürekli gelişen ve geliştirilmeye açık olan Akıllı Ulaşım Sistemlerine (AUS) ilgi duymaktadır. Birbirleri ile entegre ve uyum içerisinde çalışabilen hız ve doğruluk gibi birçok avantajları bir arada sunan AUS uygulamaları sorunu belirleyerek ve doğru bir çözüm sunarak kentlerde büyük başarıların sağlanması mümkün kılmıştır. Bu çalışmada Aksaray kent içi ulaşımının mevcut durumu irdelenmiş, kent içi ulaşımda karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümüne dair yapılabilecek uygulamalar araştırılmış, AUS Aksaray kent içi ulaşımında uygulanabilirliği ve kazanımları incelenmiştir. Aksaray kentinin ulaşım sorunları incelendiğinde en çok etkinin trafik yoğunluğu olduğu görülmüştür. Trafik yoğunluğuna sebep olan etkenlerin başında da araç sayısı, kavşak düzenlemeleri, otopark yetersizliği, yanlış veya yetersiz yol güzergâh planlamaları ve sinyalizasyon sistemlerinin yetersizliğinin sebep olduğu tespit edilmiştir. AUS uygulanmasının mümkün olması ile birlikte kent için tespit edilen sorunların giderilmesi amaçlanmıştır. İyileştirme ya da kesin çözümlerin görülebildiği sorunlu bölgelere uygulanan AUS uygulama çeşitleri hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing population density all over the world brings along many problems and solutions. Undoubtedly, traffic problem comes first among many problems. Increasing population also increases the need for transportation. The need for transportation vehicles, together with the population, causes an increase in the number of vehicles, thus causing traffic problems and loss of time, environmental pollution, an increase in the need for energy, and loss of life and property. It is a fact that technology has reached the top in the century we live in. The desire of people to adapt and improve their countries and cities by making use of advanced technology is valid in transportation systems. The heavy traffic situation, especially in cities, causes loss of time, energy and many more. Human beings, who are in a continuous development and improvement, are now interested in Intelligent Transportation Systems (ITS), which are the newest technology and are constantly developing and open to development. ITS applications, which offer many advantages such as speed and accuracy that can work in integration and harmony with each other, have made it possible to achieve great success in cities by identifying the problem and offering a correct solution. In this study, the current situation of Aksaray urban transportation was examined, the problems encountered in urban transportation and the applications that could be made to solve these problems were investigated, the applicability and gains of ITS in Aksaray urban transportation were examined. When the transportation problems of the city of Aksaray are examined, it was seen that the most impact is traffic density. It was determined that the main factors that cause traffic density are the number of vehicles, intersection arrangements, insufficient parking, wrong or insufficient road route planning and inadequacy of signaling systems. With the possible implementation of ITS, it is aimed to eliminate the problems identified for the city. Suggestions have been made about the application types of ITS applied to problem areas where improvement or definitive solutions can be seen.