KOAH'a bağlı akut hiperkapnik solunum yetmezliğinde standart medikal tedavi ile noninvaziv pozitif basınçlı ventilasyonun karşılaştırılması
- Tez No: 175147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)'a bağlı akut hiperkapnik solunum yetmezliğinde noninvaziv ventilasyon uygulaması mekanik ventilasyon ihtiyacını azaltarak buna bağlı oluşabilecek komplikasyonları önleyebilmektedir. Çalışmamızda KOAH'a bağlı akut hiperkapnik solunum yetmezliğinde standart tedavi (ST) ile standart tedaviye ek olarak uygulanan noninvaziv pozitif basınçlı ventilasyonun (NPPV) etkinliğini araştırmayı amaçladık. 1 Kasım 2003 ve 3 1 Mayıs 2006 yıllan arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne KOAH akut alevlenme nedeniyle başvuran 153 hastadan 51 'i (%33) akut hiperkapnik solunum yetmezliğinde idi. Bu hastalardan çalışma kriterlerine uyan 43'ü çalışmaya alındı. Kırküç hastadan 20'sine standart tedavi (ST), 23 hastaya ise standart tedaviye ek olarak NPPV uygulandı (üç hasta NPPV uygulamasını tolere edemediği için çalışma dışı bırakıldı). NPPV'yi yüz maskesi kullanarak BiPAP marka bilevel ventilator ile gerçekleştirdik. İki grubun tedavi öncesi vital bulguları, arter kan gazlan ve spirometrik ölçümleri karşılaştırıldığında, sadece pH'nın NPPV grubunda anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü (p0.05). ST grubunda 5 hasta (%25), NPPV grubunda ise 3 hasta (%15) öldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Noninvasive ventilation may reduce need for mechanical ventilation and thus prevent its potential serious complications (COPD) in patients with acute hypercapnic respiratory failure due to chronic obstructive pulmonary disease. In this study we aimed to investigate effectiveness of standart treatment (ST) and noninvasive positive pressure ventilation (NPPV) plus ST in acute hypercapnic respiratory failure due to COPD. In between 1 November 2003 and 31 May 2006, 153 patients were admitted to Ondokuz Mayis University Hospital with a diagnosis of acute exacerbation of COPD and 51 of them (%33) were in acute hypercapnic respiratory failure. Fourty-three patients who met inclusion criteria for the study were prospectively randomized to either ST (ST group) or NPPV plus ST (NPPV group). There were twenty patients in ST group versus 23 patients in NPPV group (but three patients in NPPV group were excluded from the study because of intolerance to NPPV). NPPV was performed with a BiPAP bilevel ventilator via a face mask. There was a statistically significant improvement in respiration rate, pulse rate and Sat02 within one hour of treatment in both groups. Statistically significant improvements in pH, Pa02 and PaC02 values were seen at the first hour in NPPV group versus at the 24th hour in ST group. Thirteen patients (65%) in the ST group and 17 patients (%85) in the NPPV group were successfully discharged from the hospital upon stabilization of clinical situation and arterial blood gas values (p>0.05). Five patients (25%) in ST group and 3 patients (15%) in NPPV group expired during the study (p>0.05).