Kapak cerrahisinde obezitenin mortaliteye etkisi
The effect of obesity on mortality in valve surgery
- Tez No: 733593
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACIPAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tüm dünyada kalp kapak hastalıkları önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Günümüzde bu konuda cerrahi kapak replasmanı en yaygın tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Açık Kalp Cerrahisi için bir risk faktörü olan obezitenin anesteziden cerrahiye, cerrahiden taburculuğa kadar karmaşıklığı yaygın olarak kabul edilmektedir. Tüm sağlık hizmeti sağlayıcılarında, aşırı kilolu ve obez kalp cerrahisi hastalarının ameliyat esnasında ve sonrası olumsuz sonuçlar yaşama olasılığının da daha yüksek olduğuna inanıyor. Bu gözlemsel, retrospektif çalışmanın amacı Obezitenin Kapak Cerrahisinde mortalite üzerine etkisini ortaya koymaktır. Bu araştırmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Bölümünde yapılan açık kalp ameliyatlarının arşiv taraması yapılarak, veriler geriye dönük olarak incelenmiştir. Olgu verileri, operasyonda kullanılan teknikler, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışma grubunu oluşturan hastalar vücut kitle indeksleri (BMI) hesaplanarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastaların BMI hesaplamalarına göre I. Grubu Obez olmayan hastalar (BMI 18.5 ila 29.9) ve II. Grubu Obez hastalar (BMI 30 ile 44.9) oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir (p: 0,05). Çalışmada BMI değerlerine göre oluşturulan obez ve obez olmayan gruplar ile mortalite arasındaki ilişki istatiksel olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahiledilen 99 hastadan 1'nde mortalite kaybedilmş, obez hastalar içinde tek bir vakanın Ex olduğu gözlenmiştir. Mortalite oranları karşılaştırıldığında Obez ve Obez olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu durum mortalite sayısının düşük (n:1) olmasından kaynaklanabilir. Dolayısıyla kapak ameliyatlarının obezite ile ilişkisinin belirlenebilmesi ve daha güçlü sonuçlara ulaşılabilmesi için tek merkezli veri toplamak yerine çok merkezli ve daha fazla veri ile araştırmaların desteklenmesi gerektiği kanati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Heart valve diseases continue to be an important health problem all over the world. Today, surgical valve replacement is considered the most common treatment method in this regard. The complexity of obesity, which is a risk factor for Open Heart Surgery, from anesthesia to surgery, from surgery to discharge is widely accepted. He also believes that of all healthcare providers, overweight and obese cardiac surgery patients are also more likely to experience adverse outcomes during and after surgery. The aim of this observational, retrospective study is to reveal the effect of obesity on mortality in Valve Surgery. In this study, archive scanning of open heart surgeries performed in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Department of Cardiovascular Surgery was conducted and the data were analyzed retrospectively. Case data, techniques used in the operation, preoperative, intraoperative and postoperative data were reviewed retrospectively. The patients in the study group were divided into two groups by calculating their body mass index (BMI). According to the BMI calculations of the patients included in the study, Group I non-obese patients (BMI 18.5 to 29.9) and II. Obese patients (BMI 30 to 44.9) constitute the group. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program (p: 0.05). In the study, the relationship between the obese and non-obese groups formed according to BMI values and mortality was statistically examined. Mortality was lost in 1 of 99 patients included in the study, and a single case was observed among obese patients to be Ex. When mortality rates were compared, no statistically significant difference was found between the obese and non-obese groups. This may be due to the low mortality rate (n:1). Therefore, in order to determine the relationship between valvular surgery and obesity and to achieve stronger results, it was concluded that multicenter studies should be supported with more data instead of collecting single-centered data