Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecine Gümrük Birliği'nin Türk bankacılık sektörüne etkileri
  1. Tez No: 61404
  2. Yazar: AYHAN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
101 ÖZET Ünlü iktisatçı Adam Smith, ülkelerararası dış ticaretin serbestleştirilmesinin hem o ülkelerin refahını hem de bir bütün olarak dünya ülkelerinin refahını arttırıcı bir etkiye sahip olduğunu savunmuştur. Üst üste iki kez büyük savaşlarla yıkılan Avrupa'da artık savaş görmek istemeyen ülkeler, 1957 Roma Anlaşması ile bugün Avrupa Birliği adım alan oluşumu başlatmışlardır. Türkiye de bu oluşuma 01. Ocak. 1996 tarihinden itibaren gümrük birliği çerçevesinde dahil olmuştur. Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen gümrük birliği ekonomideki diğer sektörler gibi bankacılık sektörü üzerinde de etkilere sahiptir. Gümrük birliği, sermaye ve hizmetlere serbest dolaşım hakkı vermediği için bankacılık sektörü üzerindeki etkileri dolaylı olacaktır. Gümrük birliği, gelişen ekonomik ilişkilerin ticari yaşamı canlandırması ve bunun bankacılık hizmetlerine olan gereksinimleri arttırması nedeniyle Türk bankacılığının gelişmesine katkıda bulunacaktır. Böylece Türk bankalarının rekabet ettikleri kulvar genişleyecek ve artan bu rekabet de hem hizmetlerin kalitesini arttıracak hem de yeni bankacılık ürünlerinin doğmasına neden olacaktır. Bununla birlikte, gerçekleşen gümrük birliği vasıtasıyla, Avrupa bankalarıyla yakın ilişki içerisine girecek olan Türkiye, nihai hedefi olan tam üyelik sürecinde bankacılığa ilişkin mevzuatında ortaya çıkacak farklılıkları Avrupa Birliği normlarına uygun hale getirmek için zaman kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
102 SUMMARY Famous economist Adam Smith argued that liberalization of international foreign trade has an effect of increasing welfare on either the country or as a whole of the world. The countries which don't want war in European destroyed by big wars have been signed an Act which is called as Rome Act, in 1957. The Act has started the process to European Union. Turkey has just involved in the process by custom union in 01. Jan. 1996. Custom Union has several effects on the sectors in the economy such as banking sector. Since custom union doesn't include the right of mobilization services and capital, has an indirect effect on the banking sector. Custom union causes the increasing demand of banking services as result of developing economics relations between Turkey and European Union. Thus, the Turkish banking competition area will enlarge and increasing competition with European banking sector will occur much more quality about banking services. However, by the realized custom union Turkey has an extra time to reach perfect membership mat is final aim for Turkey to harmonize the differences of banking legislation between Turkey and European Union.