Küreselleşmeye uyum sürecinde Türk basınının yurttaşlık haklarına yaklaşımı
The Approach of Turkish press towards a civil rights at the adaptation of globalization
  1. Tez No: 73365
  2. Yazar: ERDAL DAĞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET“Küreselleşmeye Uyum Sürecinde Türk Basınının Yurttaşlık Haklarına Yaklaşımı”başlıklı bu çalışma, Türk basınının güncel bir örnek olaydan yola çıkarak“yurttaşlık hakları”na ilişkin irdelemelerini konu almakta ve başlıca dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde,“yurttaşlık”kavramının temelini teşkil eden sivil toplumun tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde sivil toplum açılımları bağlamında,“yurttaşlık haklan”ile“yazılı basın”arasındaki ilişki özetlenmiştir. Üçüncü bölümde ise, yazılı basın-yurttaşlık hakları ilişkisinin Osmanlı'nın son döneminden günümüz Cumhuriyet Türkiye'sine uzanan süreçteki gelişimi ele alınmıştır. Son bölümde de,“Refahyol Koalisyonu”nun kurulması ve güvenoyu alması sürecini kapsayan bir aylık dönemdeki gelişmelere ilişkin olarak, birbirinden farklı dünya görüşlerine sahip üç gazetenin - Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinin - yurttaşlık hakları açısından yaklaşımlarına yer verilmiştir. Bu araştırmanın sonucuna göre, 21. yüzyılın eşiğindeki Türk basınında, yurttaşlık haklarının savunulması ve geliştirilmesine ilişkin yaklaşımların yetersiz kaldığından söz etmek mümkündür. Bir başka deyişle, Türk basınının yurttaşlık hakları açısından, Batı'lı anlamda işlevsel olarak zayıf kaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, which ''named“The Approach of Turkish Press' Towards a Civil Rights at the Adaptation Process of Globalization”aims to search Turkish press' approach of“civil rights”by analyzing certain period and event. In this context, the study consists of four sections. In the first section, the historical development of“civil society”which is the base of the concept of“citizenship”. In the second section,“civil rights”and“press”is summerized in the context of civil society thought. In the third section, the development of the relationship between“press”and“civil rights”from last years of Ottoman to today's Turkey is evaluated. In the last section, the case study is carried out about the period of establishment and vote of cofidence of“Refahyol Coalition of 1996”based upon the approaches of Hürriyet, Cumhuriyet and Zaman are good examples of different ideological formations. According to findings of this study, it is possible to state that the evaluation and supporting of civil rights in Turkish press is not enough to carry out the necessities of the 21th century's world. In other words, it will be said that Turkish press is functionally weaker than Western press, which is about the supporting and adaptating of today's civil rights.