Tenisçilerde iletişim becerileri ve başarı motivasyonu ilişkisi
Relationship between communication skills and achievement motivation in tennis players
- Tez No: 733656
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, tenisçilerde iletişim becerileri ve başarı motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma modeli olarak betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de aktif tenis oynayan ve Türkiye Tenis Federasyonu puan sıralamasına giren 18 yaş üstü 108 kadın ve erkek sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerileri Ölçeği ve Sporda Başarı Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler sosyal bilimler için istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerinanaliz sonucu normal dağılım gösterdiği bulunmuştur. Verilerin analizinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenlere olan etkilerini incelemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) kullanılmıştır. İletişim becerileri ve başarı motivasyonu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda İletişim Becerileri ile Sporda Başarı Motivasyonu düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bireylerin yaşları, spor yılları, kaç farklı antrenör ile çalıştıkları ve şimdiki antrenörleriyle çalışma yılları ile iletişim becerileri ve sporda başarı motivasyonu ve alt boyutları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between communication skills and success motivation in tennis players. As a research model, the relational survey model, one of the descriptive survey models, was used. The sample of the study consisted of 108 female and male athletes over the age of 18 who play active tennis in Turkey and entered the Ranking list. Personal Information Form, Communication Skills Scale and Success in Sports Motivation Scale were used to collect data in the study. The data obtained as a result of the research were analyzed using a statistical program for social sciences. It was found that the data obtained in the study showed normal distribution as a result of the analysis. One-Way Analysis of Variance (Anova) was used to examine the effects of independent variables on dependent variables in the analysis of the data. Pearson Product-Moment Correlation technique was used to examine the relationship between communication skills and achievement motivation levels. As a result of the research, a significant relationship was found between Communication Skills and Achievement Motivation in Sports. A statistically significant relationship was found between individuals' ages, years of sports, how many different coaches they worked with and years of working with their current coaches, communication skills, and success motivation in sports and its sub-dimensions.