The effect of sulfonylurea drugs on TNF-α level in type 2 diabetic patients
Tip 2 diyabetik hastalarda sülfonilüre ilaçlarının TNF-α seviyesi üzerine etkisi
- Tez No: 733661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ NOOR KHALİD ZAIDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sıklıkla oral antihiperglisemik ilaçlar olarak kullanılan sülfonilüre ilaçlarının, çalışma gruplarında tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alfa) gibi inflamatuar sitokinlerin salınımı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Mevcut çalışmanın sonuçları, FBS ve FNF-a seviyeleri karşılaştırıldığında, Daonil ilacı olan hasta grubu ile Amaryl ilacı olan hasta grubu arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir (p < 0,05). Daonil ilacı olan hasta grubunda FBS ve TNF-a ortalamaları (158,23) ve (191,40) iken, Amaryl olan hasta grubunda sırasıyla (1,99) ve (3,53) idi, bu çalışmanın sonuçlarında HbA1c'nin fark edildi. FBS ve TNF-a ile korele idi ve TNF-a, HbA1c ve FBS ile korele idi. Sonuç olarak, mevcut sonuçlardan, TNF-α'nın tip 2 diabetes mellitus patogenezindeki olası rolü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the current work is to examine the influence of sulfonylurea medicines, which are often used as oral anti-hyperglycemic medications, on the release of inflammatory cytokines such as tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha) in the study groups.