Sürdürülebilir kalkınmada Japon örneği ve Türkiye açısından bir değerlendirme
A Japanese model of sustainable development and an evaluation in respect of Turkey
- Tez No: 73370
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMADA JAPON ÖRNEĞİ VE TÜRKİYE AÇISINDAN BİR DEĞERLENDİRME B. Tuğberk Tosunoğlu İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Danışman: Prof. Dr. Ergül Han Çevre sorunları çağımızın en önemli sorunlarından birisidir. Bu sorun da temel olarak ekonomik faaliyetlerden kaynaklanmaktadır. Doğal kaynakların sınırsız olduğu görüşü bu kaynakların hızla tüketilmelerine neden olmuştur. Çevre ve kalkınma ilişkisinde çevrenin bozulması kalkınmayı tehlikeye düşürmüştür. Bu nedenle kalkınma ve çevre konularının birlikte düşünülmesi zorunluluğu doğmuştur. Sürdürülebilir kalkınma çevre koruması ve kalkınmayı birleştiren bir anlayıştır. Sürdürülebilir kalkınmanın amacı kalkınmayı şimdiki nesiller ve gelecek nesiller için mümkün hale getirmektedir. Bu çalışmada, çevre korunması ve kalkınma amaçlarının, sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla nasıl birleştirileceği incelenmiştir. Ayrıca basan örneği olarak Japonya incelenmiş ve sürdürülebilir kalkınma modelinin Türkiye açısından bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environmental problems are the most important problem of our century. These problems basically result from the economic activities. The opinion which is the natural recourses are unlimited has caused these resources to be consumed rapidly. Environment's depletion in relation of development and environment has jeopardised the development. For this reason these subjects must be considered together. Sustainable Development is a concept that units environmental protection and development. Goal of the sustainable development is to make safe the development for present generations and future generations. In this study, how to unit sustainable development concept with environmental protection and development aims has been analysed. Japan has been analysed as a success model and Turkey has been criticised in respect of sustainable development model.