Tiroid cerrahisi sonrası hasta deneyimleri
Patient experiences after thyroid surgery
- Tez No: 733734
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAT YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Araştırma farklı nedenlerle tiroid cerrahisi uygulanan hastaların cerrahi işlem öncesi, ameliyathane ve cerrahi işlem sonrası deneyimlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç Yöntem: Araştırma fenomenolojik desende niteliksel araştırma kullanılarak İstanbul'da bir üniversite hastanesinin endokrin cerrahisi kliniğinde herhangi bir nedenle tiroid cerrahisi uygulanan hastalar ile gerekli izinler alındıktan sonra Kasım-Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Veriler, hastalar ile cerrahi işlem öncesi ve sonrası erken ve geç dönem olmak üzere toplam üç görüşme yapılarak toplandı. Görüşmeler sırasında ses kayıt cihazı kullanıldı. Bulgular: Hastalar ile gerçekleşen üç görüşme sonrası elde edilen veriler cerrahi işlem öncesi cerrahi işlem sonrası erken ve geç dönem olmak üzere gruplandırıldı. Veriler analiz edildikten sonra fizyolojik deneyimler ve psikolojik deneyimler olmak üzere iki ana tema belirlendi. Hastaların cerrahi işlem öncesi başlıca fiziksel deneyimleri arasında halsizlik, baş dönmesi, uyku bozukluğu, boğazda şişlik olduğu, psikolojik deneyimler arasında ise sinirlilik deneyimledikleri belirlendi. Ameliyathanedeki başlıca psikolojik deneyimleri; endişe, kaygı, mahremiyet olarak belirlendi. Cerrahi işlem sonrası erken dönem fiziksel deneyimler arasında ağrı, psikolojik deneyimler arasında ise ses kaybı korkusu olduğu belirlendi. Taburculuk sonrası fiziksel deneyimler arasında halsizlik, ses bozukluğu, olduğu belirlendi. Sonuç; Hastaların cerrahi işlem öncesi ve sonrası deneyimlerine yönelik iyileştirmelerin sağlanabilmesi amacıyla gerekli hemşirelik girişimlerinin yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was carried out to determine the pre-operative, operating room and post-surgical experiences of patients who underwent thyroid surgery for different reasons. Material and Method: The research was evaluated between November and December 2021, after obtaining permissions, with patients who underwent thyroid surgery for any reason in the endocrine surgery clinic of a university hospital in Istanbul, using qualitative research in a phenomenological design. The data were collected by conducting three interviews with the patients before and after the surgical procedure, in the early and late periods. A voice recorder was used during the interviews. Results: The data obtained after three interviews with the patients were grouped as pre-surgical, early post-operative and late-period. After analyzing the data, two main themes were determined, namely physiological experiences and psychological experiences. It was determined that the main physical experiences of the patients before the surgical procedure were fatigue, dizziness, sleep disturbance, swelling in the throat, and irritability among the psychological experiences. Major psychological experiences in the operating room; anxiety, anxiety, privacy. It was determined that pain was among the physical experiences in the early period after the surgical procedure, and fear of loss of voice was among the psychological experiences. It was determined that fatigue and voice disorder were among the physical experiences after discharge. Conclusion; It is recommended that necessary nursing interventions be performed in order to improve the pre- and post-surgical experience of the patients.