Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalında implant tedavisi görmüş hastaların klinik ve demografik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of demographic and clinical data of patients with dental implants applied at Gazi University, Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery Department.
- Tez No: 733754
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Diş kaybıyla birlikte oluşan çiğneme, konuşma ve estetik problemlerin giderilmesinde en güncel yaklaşımlarından biri dental implant uygulamalarıdır. Literatürde 5 yıllık sürede %95'in üstünde başarılı olduğu kanıtlanan implant destekli restorasyonlar geleneksel protetik restorasyonların da yerini büyük ölçüde almıştır. Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş Çene Cerrahisi Anabilim Dalında dental implant yapılmış hastaların yaş, cinsiyet, implant yapılan bölge, implant boy ve çapı açısından dağılımının incelenmesidir. Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2011 – Ocak 2017 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim dalı kliniğine implant tedavisi için başvuran 1270 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalara altı yıllık süre zarfında toplamda 4457 implant yapılmıştır. Çalışmamızda implantların boy ve çap dağılımları 3 farklı grupta incelenmiştir. Hastaların yaş değerlendirmeleri dekatlara bölünerek değerlendirilirken, implant sayıları her yıl için ayrı-ayrı incelenmiştir. İmplantarın uygulama alanları ise anterior ve posterior, maksilla ve mandibula olmak üzere 4 farklı alan şeklinde değerlendirilmiştir. 6 yıllık sürede implant uygulaması yapılmış hastalar içerisinde kadın bireylerin fazla olmasına rağmen erkek hastalarda daha fazla implant yapılmıştır. Ağırlıklı olarak orta boy ve çapa sahip implantlar tercih edilmiştir. En çok implant yapılan anatomik bölge mandibula posterior, en az uygulama alanı ise mandibula anteriordur. En fazla implant 2013 yılı ve yıllardan bağımsız olarak ilkbahar mevsiminde yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Dental implant surgery is one of up-to-date treatment approach for chewing, speech and aesthetic problems due to tooth loss. It has been proven by many studies that, the overall success rate for implants is more than %95 at 5-year post-loading and for this reason, implant-supported restorations are preferred more than traditional ones. The purpose of this study to investigate the distribution of the dental implants applied at Gazi University, Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery Department according to anatomic region, diameter, length and patient's demographic characteristics. İn this retrospective study, records of 1270 patients with dental implants placed during January 2011- January 2017 at Gazi University, Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery Department were reviewed. 4457 implants were placed in total during 6-year study period. The distribution of the implant diameter and length were analyzed in 3 categories. The age of patients were evaluated according to decade of life. The number of implants applied every year were investigated separately. Four application area were established based on location of the implants; anterior and posterior maxilla, anterior and posterior mandibula. Although women constitute the majority of patients, men have larger number of implants than women. In our study, the most frequent implant diameter and length placed was standard size (3,75-4,3mm and 10-13mm). The most frequent anatomic zone for implantation was mandibula posterior, while mandibula anterior was preferred at least for implant placement. During the research period, the highest number of implants were placed in 2013. When years are not taken into account, the most of implant surgeries were performed in spring.