Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda son altı yıl içerisinde yapılan dental implant operasyonları; sıklık ve demografik dağılımı
Dental implant operations performed at Gazi University Faculty of Dentistry Department of Oral and Maxillofacial Surgery for the last six years; prevalance and demographic distribution
- Tez No: 787553
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dental implant tedavilerinin en temel amacı, diş kaybı yaşamış hastaların ağız sağlığında önemli olan fonksiyonel bütünlüğün sağlanmasının yanı sıra estetik ve psikolojik sorunların da ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Hasta yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yapılan restrospektif çalışmalarla birlikte sağlanacak demografik bilgiler dental implantların başarı kriterlerinin değerlendirilmesinde kullanılacak diğer parametreler için bir temel oluşturmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda Ocak 2017-Haziran 2022 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda implant tedavisi gören 7345 vaka arasından 1892 vakanın yıllara, cinsiyete, yaşa, diş bölgeleri ve numaralarına göre dağılımı retrospektif olarak incelenmiştir. İmplant uygulaması yapılan 1892 hastadan kadın hastaların %51,7 ile erkek hastalardan daha fazla implant tedavisi gördükleri saptanmıştır. Bununla beraber, alt çene ve üst çene posterior bölgelerin en fazla implant uygulanan bölgeler olduğu saptanmıştır. En çok implant yapılan yaş aralığının ise %31.1 ile 50 ila 59 yaş aralığında (5.dekat'ta) olduğu gözlemlenmiştir. Aylık ortalamaya bakıldığında ise en fazla implantın 2019 yılında pandemi öncesinde yapılmış olduğu da bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of dental implant treatments is to provide functional integrity, which is important for the oral health of patients who have lost their teeth, as well as to eliminate aesthetic and psychological problems. Thus, demographic information to be provided together with the retrospective studies performed in areas with high patient density forms a basis for other parameters to be used in the evaluation of the success criteria of dental implants. For this purpose, in our study, total of 1892 cases among 7345 cases who received implant treatment at Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery between January 2017 and June 2022 was examined retrospectively according to years, gender, age, dental regions and tooth numbers. Among 1892 patients who underwent implant application, it was determined that female patients received more implant treatment than male patients by 51.7%. In addition, it was determined that the lower jaw and maxilla posterior regions were the most implanted regions. It was also observed that the most implanted age range was between the ages of 50 and 59 years (the 5th decade) by 31.1%. Looking at the monthly average, the most dental implant treatment was done in 2019 before the pandemic started.