Ağız diş ve çene cerrahisi kliniğine ağrı yakınması ile başvuran hastalarda kişilik özellikleri ve diş tedavi deneyimleri ile ağrı algısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between the characteristics and negative dentist experiences of the patients who refered to oral and maxillofacial surgery clinic with pain complaints and their pain perception
- Tez No: 339575
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BARIŞ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği'ne ağrı yakınması ile başvurmuş olan hastalarda anksiyete seviyeleri ve kişilik özellikleri ile ağrı algısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Tarama türündeki çalışmada 5 bölümden oluşan bir anketten faydalanılmıştır. Anketin ilk bölümünü demografik özellikler ve öykü, ikinci bölümünü orofasial ağrının özellikleri, üçüncü bölümünü hastaların kaygı düzeyini ölçmekte kullanılan Modifiye Dental Anksiyete Skalası (MDAS), dördüncü bölümünü ağrı düzeyinin saptanmasında kullanılan VAS oluşturmaktadır. Son olarak hastaların kişilik özelliklerinin değerlendirildiği beşinci bölümünü de SCL-90 (Symptom check list-90) oluşturmaktadır. Anketlerden elde edilen veriler Ki-Kare analizi yapılarak frekans ve yüzdelere dönüştürülmüştür.Sonuç olarak yaş, cinsiyet gibi demografik özellikler; dental kaygı düzeyi; olumsuz diş hekimi deneyimleri ve kişilik özellikleri ile ağrı algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covered the patients who referred to Gazi University Faculty of Dentistry Oral and Maxillofacial Surgery Clinic with pain complaints.It was aimed to evaluate the relationship between the personality characteristics and anxiety level of those patients and their pain perception.In this study, a survey that consists of 5 sections was used. The first part of the survey was consisted of demographic features and patient?s story; the second part was about the features of orofacial pain. In the third part (MDAS) Modificated Dental Anxiety Scale was used. The forth part was formed of VAS which was used for pain level determination. Finally the fifth part was consisted of SCL-90(Symptom checklist-90) in which characteristics of the patients were evaluated. The results obtained from the survey were transformed to frequency and percentages by chi-square (?2) test.As a result, a significant relationship was observed between the demographic features such as age and sex, dental anxiety level, negative dentist experiences and characteristics of the patient and their pain perception.