Ameliyat masasında hipotermiyi kontrol eden deneysel bir çalışma
An experimental study controlling hypothermia on the operating table
  1. Tez No: 733763
  2. Yazar: MUHAMMED VEFA TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Ameliyathanelerde kullanılan hipotermiden korunma sistemlerinde ameliyat anında delinme, yırtılma vb. sıkıntılar yaşanmaktadır. Ayrıca bu sistemler ameliyat olan hastanın üzerinde veya ameliyat masası çevresinde olduğundan dolayı ameliyathane ekibinin konforunu ve çalışma alanını azaltmaktadır. Tasarlanmış olan ısıtma sistemi ile hem hipotermi riski ortadan kalkacak hem de ameliyathane çalışanlarının konfor ve çalışma alanı artacaktır. Yöntem: Bu amaç doğrultusunda hastanelerde kullanılan ameliyat masası ölçülerinde tasarlanmış olan ahşap tabla yüzeye, belirlenen ölçülerde kanal oyma işlemi yapılmıştır. Kanal içerisine uygun ölçülerde plastik boru döşenmiştir. Borunun iki ucu da sıcak su banyosunun sirkülasyon pompasına bağlanarak belirli pompa kademelerinde ve farklı giriş suyu sıcaklıklarında ölçümler yapılmıştır. Toplam iki farklı tip ameliyat masası tablası tasarlanmış olup, verim açısından değerlendirilmiş ve görselleştirilmiştir. Bulgular: Yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilere göre giriş sıcaklığı ve debi artışı, ısı taşınım katsayısını artırdığından dolayı Nusselt sayısını artırmıştır. Sonuç: Tasarlanarak verim açısından değerlendirilen deneysel sistemin, hastaları hipotermi riskinden koruyacağı sonucuna varılmıştır. Ayrıca ameliyat masası tablası ve hipotermi riski için kullanılan ısıtma cihazları bir bütün haline getirilerek ameliyathane çalışanlarının konfor ve çalışma alanını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the hypothermia protection systems used in operating rooms, punctures, tears, etc. are performed at the time of surgery. there are difficulties. In addition, these systems reduce the comfort and working space of the operating room team due to the fact that they are located on the operating patient or around the operating table. With the designed heating system, the risk of hypothermia will be eliminated and the comfort and working space of the operating room employees will increase. Method: In accordance with this purpose, channel carving was performed on the surface of the wooden table, which was designed in the dimensions of the operating table used in hospitals, in the specified dimensions. A plastic pipe of appropriate dimensions is laid in the channel. Both ends of the pipe were connected to the circulation pump of the hot water bath and measurements were made at certain pump levels and at different inlet water temperatures. A total of two different types of operating table tables have been designed, evaluated and visualized in terms of efficiency. Findings: According to the data obtained as a result of the experiments, the increase in inlet temperature and flow rate increased the number of Nusselts due to the fact that it increased the heat transfer coefficient. Results: It was concluded that the experimental system, which was designed and evaluated for efficiency, will protect patients from the risk of hypothermia. In addition, the operating table table and the heating devices used for the risk of hypothermia have been integrated into a whole, increasing the comfort and working space of the operating room employees.