Global value chains and Turkish foreign trade
Küresel değer zincirleri ve Türk dış ticareti
  1. Tez No: 733765
  2. Yazar: NUR AKMANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye, 1980'lerden itibaren dış ticaret yoluyla önemli bir küreselleşme yaşamıştır. Ticaretin küreselleşmesi Türkiye'deki ekonomik gelişmeler açısından önemlidir. Bu bağlamda son yılların en popüler kavramlarından biri olan küresel değer zincirinin Türk dış ticaretindeki rolü ve önemi çalışmanın temel hipotezini oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye ve BRIC ülkelerinin küresel değer zincirine katılımları hesaplanmıştır. İlgili literatürün değerlendirilmesi ve ampirik hesaplamalar çerçevesinde, bu ülkelerin yapısal ve tarihsel farklılıkları olmasına rağmen, Türkiye'nin küresel değer zincirine katılımının BRIC ülkelerinin değerleri ile yakınsadığını söyleyebiliriz. Ancak 1980'li yıllardan itibaren Türkiye yapısal cari açık sorunu ile bu ülkelerden farklılaşmıştır. Ayrıca regresyon analizimize göre, Türkiye'nin dış ticarete katılımındaki artış, ithalat ve ihracattan bağımsız olarak GSYİH büyümesini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has experienced significant globalization through foreign trade since the 1980s. The globalization of trade is important in terms of economic developments in Turkey. In this context, the role and importance of the global value chain, which is one of the most popular concepts of recent years, in Turkish foreign trade is the central hypothesis of the study. In this study, the participation of Turkey and the BRIC countries in the global value chain has been calculated. Within the framework of the evaluation of the relevant literature and empirical calculations, we can say that although these countries have structural and historical differences, Turkey's participation in the global value chain converges with the values of the BRIC countries. However, since the 1980s, Turkey, with its structural current account deficit problem, has differed from these countries. In addition, according to our regression analysis, Turkey's increase in foreign trade participation positively affects GDP growth regardless of imports and exports.