Endüstride görülen iş tatmini ve bunun çalışma ortamına uyumla olan ilişkisi (Özel sektör ve KİT üzerinde yapılan karşılaştırmalı bir saha araştırması)
Relationship between job satisfaction and adaptation to the workplace in the industry (Comparative research between private sector and public sector)
  1. Tez No: 73377
  2. Yazar: MUSTAFA CEM KIRANKABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Organizasyonlarda işgörenlerin iş tatmin düzeylerini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların arasında işgörenlerin çalışma ortamına uyumları ve diğer bireysel ve örgütsel faktörler sayılabilir. Organizasyon içinde insan faktörünün güngeçtikçe önem kazanması bizi işgörenlerin iş tatmin düzeylerini etkileyen nedenlerin araştırılmasına yönelik böyle bir çalışma yapmaya itmiştir. Birinci bölümde; iş tatmini kavramı, iş tatmini araştırmalarının gelişim süreci ve iş tatmini araştırma ekolleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca yine bu bölümde iş tatminini etkileyen, değişkenler, tutumlar, inançlar ve değerler anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; genel uyum kavramı, çalışma ortamına uyum kavramı ve çalışma ortamına uyumun fonksiyonları üzerinde durulmuş, çalışma ortamına uyumun iş tatmini üzerindeki etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; iş tatmini ve çalışma ortamına uyumun boyutları, iş tatminsizliği göstergeleri ayrıca iş tatminsizliği ve çalışma ortamına uyumsuzluğun sonuçları incelenmeye çalışılmıştır.Dördüncü bölümde, iş tatminini etkileyen, iş odaklı ve çalışma yaşamının kalitesi ile ilgili yaklaşımlar incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise teorik bilgilerden yararlanarak konunun incelenmesi ve bu konuda özel ve kamu sektörleri arasındaki farkların ortaya konulması için karşılaştırmalı bir saha araştırması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many factors in the organizations, which are effects to the job satisfaction. These factors are related with human, organizational conditions and human adaptation problems to the workplace. Because of the improving concern about human relation in the organizations, we decided to make a research about relationship between job satisfaction and adaptation to the workplace. Also we interested with factors which effect job satisfaction level negatively. On the first part; we deal with the concept of job satisfaction, historical overview of job satisfaction, the major schools of job satisfaction and also we discuss effects of the variables, values, believes and attitudes on the job satisfaction level. On the second part, we studied on general adaptation concept, adaptation to the workplace and the functions of adaptation to the workplace, following this we tried to explain effects of adaptation of the workplace to the job satisfaction. On the third part; we deal with the basic dimensions of the job satisfaction and adaptation to the workplace, expressions of the job dissatisfaction and conclusion of the job dissatisfaction. On the fourth part; we deal with job design approaches, quality of work life and social-technical design. And last part contain a comparative research about job satisfaction and adaptation to the workplace between two different kind of organizations through the teorical knowledge.