2,4-dinitroflorobenzen ile atopik dermatit benzeri lezyon oluşturulan cd1 farelerinde klinoptilolite ve topikal takrolimus etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinoptilolite and topical tacrolimus efficacy in cd1 mice with 2,4-dinitrofluorobenzene induced atopic dermatitis-like lesion
  1. Tez No: 733772
  2. Yazar: BÜŞRA GÜLBENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KORAY ALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Atopik dermatit (AD), çok faktörlü bir hastalık sürecidir.“Çevresel alerjenlere karşı immünoglobulin (Ig) E üretimi ile ilişkili, genetik olarak yatkınlık gösteren, inflamatuar ve kaşıntılı alerjik deri hastalığı”olarak tanımlanmaktadır. İndüklenmiş modeller, AD'nin tedavisi için terapötik ajanların değerlendirilmesinde önemli görülmektedir. 2,4-dinitroflorobenzen (DNFB) ile oluşturulan AD modelinde klinoptilolite ile takrolimusun atopik dermatit lezyonları üzerindeki etkilerinin ortaya koymak amaçlandı. Bu amaçla klinoptilolite ve takrolimusun klinik skor, serum TARC ile histopatolojik ve immunohistokimyasal değerlendirmeleri yapıldı. Farelerde, aseton içinde çözdürülmüş 2,4-dinitroflurobenzenin tekrarlanan topikal uygulamasının, deride egzematöz değişiklikleri indüklediği ve kalıcı kaşınmaya neden olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda farelere 5 hafta boyunca haftada 2 kez %0,15 DNFB uygulandı. Sonraki 4 hafta boyunca inflamasyonu korumak için haftada 1 kez %0,15 DNFB uygulandı. Bu 4 hafta boyunca topikal takrolimus krem (%0,1) ve topikal klinoptilolite toz ile tedavi edildi. Klinoptilolite tedavisinin gerek klinik skorların ve gerekse histopatolojik değerlerin normalizasyonunda etkin bulunurken serum TARC seviyelerinin ise değişken olduğu tespit edildi. Sonuç olarak klinoptilolitin antiinflamatuar etkisi takrolimus ile benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis (AD) is a multifactorial disease process. It is defined as“a genetically predisposed inflammatory and itchy allergic skin disease associated with the production of immunoglobulin (Ig) E against environmental allergens”. Induced models are considered important in the evaluation of therapeutic agents for the treatment of AD. It was aimed to reveal the effects of clinoptilolite and tacrolimus on atopic dermatitis lesions in the AD model created with DNFB. For this purpose, clinical score, serum TARC and histopathological and immunohistochemical evaluations of clinoptilolite and tacrolimus were performed. In mice, repeated topical application of 2,4-dinitrofluorobenzene dissolved in acetone has been reported to induce eczematous changes in the skin and cause persistent itching. In our study, mice were administered 0.15% 2,4-dinitrofluorobenzene (DNFB) twice a week for 5 weeks. For the next 4 weeks, 0.15% DNFB was applied once a week to maintain inflammation. This was treated with topical tacrolimus cream (0.1%) and topical clinoptilolite powder for 4 weeks. While clinoptilolite treatment was found to be effective in the normalization of both clinical scores and histopathological values, serum TARC levels were found to be variable. As a result, the anti-inflammatory effect of clinoptilolite was similar to that of tacrolimus.