Erken evre multipl sklerozlu hastalarda serum ve bos'ta inflamasyon ve aksonal hasar biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammation and axonal damage biomarkers in serum and csf in patients with early stage multiple sclerosis
- Tez No: 888411
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
MS'in ayırıcı tanısında yaşanan zorluklar ve özellikle hastalık süreci açısından öngörülemezliği dolayısıyla tanı, hastalık progresyonunu öngörme, tedavi yanıtı izlemi gibi birçok alanda kullanılabilecek potansiyel biyobelirteçleri saptamaya yönelik çalışmalar uzun zamandır yapılmaktadır. Bu çalışmada erken dönem MS hastalarında tanı anında alınan serum ve BOS örneklerinde, nöronal hasar biyobelirtci olarak Nörofilament hafif zincir (NfL) ve inflamasyon ve B hücre biyobelirteci olarak da C-X-C motif ligand 13 (CXCL13) seviyelerinin ölçülerek sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması; tanı anında demografik, klinik ve Manyetik Rezonans görüntüleme (MRG) parametreleri ile ilişkisi ve kısa dönemde prognoz açısından prediktif yönlerinin incelenmesi planlandı. Çalışmaya 2017 Revize McDonald tanı kriterlerine göre kesin RRMS tanısı almış 40 hasta ve 18 sağlıklı kontrol dahil edildi. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, serum NfL (p=0,039) ve BOS CXCL13 (p=0,023) değerlerinin MS grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu görüldü. Tanı öncesindeki atak sayısı, tanı anındaki Engellilik Durumu Ölçeği (EDSS) Multipl Skleroz Fonksiyonel Kompozit (MSFC) skorları ve MRG aktivitesi ile serum/BOS CXCL13 ve NfL değerleri arasında istatistiksel anlamlılığa ulaşan bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Challenges in the differential diagnosis of MS, particularly due to the unpredictability of the disease process, have spurred longstanding efforts to identify potential biomarkers useful in various areas such as diagnosis, predicting disease progression, and monitoring treatment response. In this study, we aimed to measure the levels of Neurofilament light chain (NfL) as a biomarker of neuronal damage and C-X-C motif ligand 13 (CXCL13) as a biomarker of inflammation and B cell biomarker in serum and cerebrospinal fluid (CSF) samples obtained at the time of diagnosis in early MS patients and to compare them with healthy control group; to examine their relationship with demographic, clinical and Magnetic Resonance imaging (MRI) parameters at the time of diagnosis and their predictive aspects in terms of short-term prognosis. The study included 40 patients with a definitive diagnosis of RRMS according to the 2017 Revised McDonald diagnostic criteria and 18 healthy controls. Statistical analysis showed that serum NfL (p=0.039) and CSF CXCL13 (p=0.023) values were significantly higher in the MS group compared to the control group. There was no statistically significant difference between the number of attacks before diagnosis, Expanded Disability Status Scale (EDSS), Multiple Sclerosis Functional Composite (MSFC) scores and MRI activity at the time of diagnosis and serum/CSF CXCL13 and NfL values.