Gestasyonel diyabetes mellituslu hastalarda fetal hemodinamik sonuçlar
The fetal hemodynamic results for patients with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 733808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA VURAL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Çalışmamızda, GDM tanılı, kan şekeri regülasyonu için diyet ve egzersiz yapan gebeler, kan şekeri regülasyonu için insülin kullanan gebeler, GDM'li olmayan normal glisemik indeksi olan gebelerin birbirine kıyasla umbilikal arter, orta serebral arter, hepatik arter, ductus venozus doppler değerlerinde değişkenlik olup olmadığını, özellikle hepatik arter olmak üzere doppler değerlerinin, doğum ağırlığı ile ilişkisini ve hba1c değeri ile doppler bulguları arasında ilişki olup olmamasını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, prospektif tanımlayıcı kesitsel bir araştırma olarak SBÜ Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Kliniğinin Perinatoloji ve Gebe 1 polikliniğine başvuran hastalarda yapılmıştır. Çalışmaya, ilgili polikliniklere 20/10/2021 ile 20/01/2022 tarihleri arasında başvuran hastalar alınmış olup; çalışmamızda üç grup belirlenmiştir. Bir kontrol grubu, iki hasta grubu içermektedir. Araştırmamızda toplam 68 gebe dahil edilmiştir. GDM tanılı olmayan 24 sağlıklı gebe kontrol grubunu, diyet ve egzersiz tedavisi ile serum glukoz konsantrasyonu regülasyonu sağlanan GDM tanılı 20 gebe 1. Hasta grubunu, insülin tedavisi ile serum glukoz konsantrasyonu regülasyonu sağlanan 19 gebe 2. Hasta grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen tüm gebeler 32-36 gebelik haftaları arasında değerlendirilmiştir. Fetüslerin UA S/D, UA PI, MCA S/D, MCA PI, DV PI, HA PSV,HA PI parametreleri değerlendirilmiştir. Gebelerin demografik özellikleri, doğum şekli, yenidoğan sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular: Gruplara göre doppler bulguları karşılaştırılmasında UA S/D değerleri açısından istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p=0,000). Gruplara göre HA PSV, HA PI, DV PI, UA PI, MCA S/D, MCA PI ve CPR sonuçlarında istatistiksel anlamlı fark tespit edilmemiştir. Gestasyonel diyabetli iki grupta yapılan subgrup analizinde UA PI ile Hba1c değeri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur(GDM diyet grubunda r: 0,610 p: 0,004, GDM insülin grubunda r: 0,782 p:0,000). Yine her iki grupta MCA PI değeri ile Hba1c arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur(GDM diyet grubunda r:-0,614 p: 0,004, GDM insülin grubunda r: -0,824 p:0,000). CPR oranında ise her iki grupta negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur(GDM diyet grubunda r:-0,697 p: 0,001, GDM insülin grubunda r: -0,831 p:0,000). GDM diyet grubundakilerin Hba1c değerleri ile HA PSV değerleri arasında pozitif korelasyon izlenmiştir(r=0,635; p=0,003). GDM insülin grubundakilerin Hba1c değerleri ile HA PSV değerleri arasında pozitif yönde korelasyon izlenmiştir(r=0,489; p=0,034). GDM insülin grubundakilerin Hba1c değerleri ile HA PI değerleri arasında negatif korelasyon izlenmiştir(r=-0,493; p=0,032).Her iki GDM grubunda Hba1c değerleri ile UA S/D, MCA S/D ve DV PI değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Hepatik arter PSV ve PI bulgularının, LGA'yı, neonatal hipoglisemiyi, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacını predikte etmekte anlamlı bir parametre olmadığı görülmüştür. Sonuç: Gruplar arasında doppler bulgularından HA PSV, PI, UA PI, MCA S/D, MCA PI, DV PI, CPR değerleri ile anlamlı farklılık izlenmedi. UA S/D oranı GDM diyet ve insülin grubu ile kontrol grubu arasında pozitif yönde anlamlı farklılık izlendi. Gruplar arasında hepatik arter doppler bulgularında istatistiksel anlamlı fark görülmemiştir. Çalışmamız literatürde GDM gebeliklerinde fetal hepatik arter dopplerini değerlendiren ilk çalışmadır. GDM'li gebelerde, fetal hepatik arter dopplerinin önemi ve klinikte kullanılabilirliği ile ilgili gelecekte daha fazla hasta ile yapılmış çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda GDM'li gebelerde yapılan subgrup analizindeki Hba1c ile obstetrik doppler arasındaki anlamlı farklılıklar neticesinde, uzun süreli kan şekeri yüksekliğinin, fetal hipoksik değişiklikler ile ilişkisini ve fetal dopplere etkisini gösteren çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, there was variability in the umbilical artery, middle cerebral artery, hepatic artery and ductus venosus doppler values when comparing pregnant women with known diagnosis of GDM, those only dieting and exercising for blood glucose regulation, pregnant women using insulin for blood glucose regulation, and those with normal glycemic index without a diagnosis of GDM. We aimed to determine whether the doppler values, especially the hepatic artery, are associated with a birth weight. Materials and Methods: Our study, as a prospective descriptive cross-sectional study, was carried out on patients who applied to the Perinatology and Obstetrics Outpatient Clinics of S.B.U. Dr. Sami Ulus Gynecology and Obstetrics and Children's Health and Diseases Training and Research Hospital. Three groups were identified in our study from patients who applied to the relevant polyclinics between 20/10/2021 and 20/01/2022. A control group includes two patient groups. A total of 68 pregnant women were included in our study. The control group consisted of 24 healthy pregnant women who were not diagnosed with GDM, 20 pregnant women with GDM diagnosed as the first patient group whose serum glucose concentration was regulated by diet and exercise, and the second patient group of 19 pregnant women whose serum glucose concentration was regulated by insulin therapy. All pregnant women included in the study were evaluated between 32-36 weeks of gestation. Fetal UA S/D, UA PI, MCA S/D, MCA PI, DV PI, HA PSV, HA PI parameters were evaluated. Demographic characteristics, mode of delivery, and newborn outcomes of the pregnant women were recorded. Results: When comparing the Doppler findings between the groups, a statistically significant positive difference was found in terms of UA S/D values (p=0.000). There was no statistically significant difference in the results of HA PSV, HA PI, DV PI, UA PI, MCA S/D, MCA PI and CPR values between the groups. In the subgroup analysis performed in two groups with gestational diabetes, a significant positive correlation was found between UA PI and Hba1c values (r: 0.610 p: 0.004 in GDM-diet group, r: 0.782 p:0.000 in GDM-insulin group). A negative significant correlation was found between MCA PI and Hba1c values in both groups (GDM-diet group r: -0.614 p: 0.004, in the GDM-insulin group r: -0.824 p:0.000). In the ratio of MCA PI /UA PI (CPR), a significant negative correlation was found in both groups (r: -0.697 p: 0.001 in the GDM-diet group, r: -0.831 p: 0.000 in the GDM-insulin group). A positive correlation was observed between Hba1c values and HA PSV values in the GDM diet group (r=0.635; p=0.003). A positive correlation was observed between Hba1c values and HA PSV values in the GDM insulin group (r=0.489; p=0.034). A negative correlation was observed between Hba1c values and HA PI values in the GDM insulin group (r=-0.493; p=0.032). There was no statistically significant correlation between Hba1c values and UA S/D, MCA S/D and DV PI values in both GDM groups. Hepatic artery PSV and PI findings were not found to be a significant parameter to predict LGA, neonatal hypoglycemia, and neonatal intensive care requirement. Conclusion: There was no significant difference in the doppler findings of HA PSV, PI, UA PI, MCA S/D, MCA PI, DV PI, CPR values between the groups. A positive significant difference was observed between the UA S/D ratio, GDM diet and insulin group, and the control group. There was no significant difference in hepatic artery Doppler findings between the groups. Our study is the first in literature to evaluate fetal hepatic artery doppler in GDM pregnancies. Further studies involving more patients are required to evaluate the importance and clinical benefit of the fetal hepatic artery Doppler in pregnant women with GDM. As a result of the significant differences between Hba1c and obstetric doppler in the subgroup analysis of pregnant women with GDM in our study, there is a need for studies showing the relationship between long-term high blood sugar and fetal hypoxic changes and its effect on fetal doppler.