Preterm eylem tehditi nedeniyle betametazon uygulanan hastalarda fetal myokardiyal performans indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of fetal myocardial performance index in patients administered betamethasone due to threat of preterm labor
- Tez No: 733807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç Preterm eylem tehditi nedeniyle betametazon uygulanan fetüslerde, betametazon uygulamasının myokardiyal performans indeksi (MPI) kullanılarak fetal kardiyak fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 01.04.2021-01.10.2021 tarihleri arasında başvuran 82 hasta dahil edildi. Çalışmamız prospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışma grubunu 24-34 hafta arasında tekil gebeliği olan preterm doğum tehditi nedeniyle betametozon uygulanan gebeler (n=41), kontrol grubunu ise gebelik haftası eşleştirilmiş preterm doğum tehditi olmayan gebeler (n=41) oluşturdu. Çalışma grubu kendi içerisinde prematür preterm membran rüptürü (PPROM) olan 8 hasta ve olmayan 33 hasta olmak üzere iki subgruba ayrıldı. Çalışma grubuna, betametazon uygulanmadan önce ve uygulamasının tamamlanmasını takiben 48 saat sonra, kontrol grubuna ise rutin poliklinik başvuruları sırasında fetal biyometri ve sol ventrikül MPI ölçümleri yapıldı.Gruplar doğuma kadar takip edildi ve yenidoğan sonuçları kaydedildi. Yenidoğan yoğun bakım ihtiyaç durumları ile MPI değeri ve E/A oranı arasındaki ilişki değerlendirildi. Gruplar, myokardiyal performans indeksi (MPI), E/A oranı, izovolümetrik kontraksiyon zamanı (ICT),ejeksiyon zamanı (ET),izovolümetrik gevşeme zamanı (IRT)açısından karşılaştırıldı. Bulgular Gruplar arasında yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), gravida, parite, yapılan ultrason zamanı ve fetal biyometri ölçümleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Çalışma grubunda fetal doğum ağırlığı ortalaması 2603,54±704,62,kontrol grubunda 3129,76±478,59 olarak bulundu (p=0,000). Çalışma grubunun betametazon uygulaması öncesi bakılan ortalama MPI değerleri ile kontrol grubunun ortalama MPI değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmedi (p=0,878). Çalışma grubunda betametazon öncesi ve sonrası MPI değeri ortalaması sırasıyla 0,45±0,06ve 0,44±0,06 bulunmuş olup ortalama MPI değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p=0,135). Betametazon öncesi ve sonrası değerlendirilen ICT (ms), ET (ms), IRT (ms) ortalamalarında da istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı(p=0,189,p=0,504,p=0,745). Betametazon uygulaması sonrası ortalama E/A değerinin anlamlı olarak azaldığı bulundu (p=0,044). Subgrup analizinde PPROM olan ve olmayan gruplarda betametazon öncesi ve sonrası MPI, ICT (ms), ET (ms), IRT (ms), E/A ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Çalışma grubunda fetal MPI değerinin ve E/A oranının yenidoğan yoğun bakıma yatış tahmininde istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulundu (p=0,903,p=0,057). Sonuç Çalışmada preterm eylem tehditi olan hastalara yapılan betametazon uygulamasının fetal myokardiyal performans indeksi üzerine anlamlı bir etkisi saptanmadı. Bu parametrenin yenidoğan yoğun bakıma yatış tahmininde klinik öneminin olup olmadığıyla ilgili daha geniş çaplı hasta gruplarıyla yapılacak prospektif kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective Evaluation of the effect of betamethasone application on fetal cardiac functions using myocardial performance index (MPI) in fetuses administered betamethasone due to the threat of preterm labor. Materials And Methods The study included 82 patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of the University of Health Sciences, Ankara Dr.Sami Ulus Gynecology, Child Health and Diseases Training and Research Hospital between 01.04.2021 and 01.10.2021.The study is prospective cross-sectional. The study group consisted of pregnant women who had a singleton pregnancy between 24-34 weeks, threatened preterm labor and were administered betamethasone (n=41), and the control group consisted of pregnant women were not threatened with preterm labor (n=41) who had the same gestational week as study group. The study group was divided into two subgroups, 8 patients with premature rupture of the membranes (PPROM) and 33 patients without.Fetal biometry and left ventricular MPI measurements were performed in the study group before and 48 hours after the administration of betamethasone, and in the control group during their routine outpatient visits.The groups were followed until delivery and newborn outcomes were recorded. The relationship between neonatal intensive care needs, MPI value and E/A ratio was evaluated.The groups were compared with the parameters of myocardial performance index (MPI), E/A ratio, isovolumetric contraction time (ICT), ejection time (ET), isovolumetric relaxation time (IRT). Results There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, body mass index (BMI), gravida, parity, ultrasound time and fetal biometry measurements.The mean fetal birth weight was found to be 2603.54±704.62 in the study group and 3129.76±478.59 in the control group (p=0.000).There was no statistically significant difference between the mean MPI values of the study group before betamethasone administration and the mean MPI values of the control group (p=0.878).The mean MPI value before betamethasone was 0.45±0.06 and the mean MPI value after betamethasone was 0.44±0.06 in the study group, and no statistically significant difference was found in terms of mean MPI values (p=0.135).There was no statistically significant difference in ICT (ms), ET (ms), IRT (ms) parameters evaluated before and after betamethasone (p=0.189, p=0.504, p=0.745).It was found that the E/A value decreased significantly after betamethasone application (p=0.044).In the subgroup analysis, no statistically significant difference was found between the mean of MPI, ICT (ms), ET (ms), IRT (ms), E/A before and after betamethasone administration in groups with and without PPROM (p>0.05).It was found that fetal MPI value and E/A ratio were not statistically significant in the estimation of neonatal intensive care admission in the study group (p=0.903, p=0.057). Conclusion In the study, betamethasone administration to patients with threat of preterm labor did not have a significant effect on fetal myocardial performance index.Prospective and comprehensive studies with larger patient groups are needed to determine whether this parameter has clinical significance in the prediction of neonatal intensive care hospitalization.