Seropozitif romatid artritli hastalarda antinükleer antikor pozitifliğinin, klinik, laboratuvar parametreleri ve tedavi seçimi üzerine etkisi
The impact of antinuclear antibody positivity on clinical, laboratory and treatment selection in seropositive rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 939294
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ADAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EGE SİNAN TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Seropozitif romatoid artritlerde ANA pozitifliğini mevcut olan hasta popülasyonunun ANA pozitifliği olmayan popülasyona göre klinik seyirde, laboratuvar parametrelerde anlamlı farklılıklar olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya S.B.Ü. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Romatoloji Polikliniğine Eylül 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında ayaktan başvuran 18 yaş ve üzeri olan, 2010 EULAR romatoid artrit tanı kriterlerini karşılayan hastalar arasından 1120 hastanın verisi taranmış seropozitif RA ve ANA ( İİF Hep-2,maymun karaciğeri ) tetkik edilmiş olma şartlarını sağlayan 185 hasta içinden ANA pozitifliği mevcut 84 hasta ANA negatifliği olan 101 hastanın yaşı, tanı yaşı, hastalık süresi, sigara kullanımı, eşlik eden hastalıklar ( DM, HT, KAH, HL, OP, Hipotiroidi ),klinik semptom ve bulgular (sabah tutukluğu, artrit, ekstremite deformitesi, romatoid nodül, göz tutulumu, serozit, göz kuruluğu, ağız kuruluğu, Raynauld Fenomeni) ,İAH, laboratuvar parametrelerinden ( RF,anti-CCP,RF titresi,anti-CCP titresi, ANA titresi,ANA paterni, ENA paneli, lupus antikoagülasyon ve antifosfolipid parametreleri, ESR, CRP, WBC, Hgb, Plt, Lym, Mono) ve uygulanmış tedavi rejimlerindeki ilaç kombinasyonları, dozları, kullanım süreleri (ortalama glukokortikoid kullanımı ve dozu, klasik DMARD kullanımı, toplam klasik DMARD sayısı, klasik DMARD kombinasyonu, toplam biyolojik DMARD , anti-TNF kullanımı, anti-TNF ve klasik DMARD kullanımı, tsDMARD kullanımı (JAK inhibitörü), JAK inhibitörü ve klasik DMARD kullanımı ) verileri kaydedildi. BULGULAR: ANA pozitiflik durumuna göre yaş (p=0.64), hastalık süresi(p=0.50), cinsiyet dağılımı(p=0.57), takip süresi(p=0.32) ve sigara kullanımı(p=0.97) arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Klinik semptom, bulgular ve eşlik eden komorbiditelerin ANA durumu ile ilişkisi incelendiğinde eşlik eden komorbiditeler ( DM(p=0.06), HT(p=0.88), HL(p=0.28), OP(p=0.41), Hipotiroid (p=0.72)) ile arasında anlamlı ilişki saptanmamasına ek olarak klinik semptom ve bulgulardan sabah tutukluğu(p=0.55), artrit(p=0.52), İAH(0.52), romatoid nodül(0.18), ekstremite deformitesi(p=0.35), göz tutulumu(p=0.51), göz(p=0.37) ve ağız (p=0.30) kuruluğu, Raynauld Fenomeni(p=0.99) ile ANA pozitifliği arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Seropozitif RA göstergesi olan otoantikorların ANA durumu ile ilişkisi incelendiğinde RF (p=0.41) ile arasında anlamlı bir ilişki yok iken anti-CCP pozitifliği (0.04) ile ANA arasında anlamlı ilişki mevcut olmasına ek olarak anti-CCP ve RF pozitifliğinin birlikte görüldüğü popülasyonun (p=0.003) da ANA durumu ile anlamlı bir ilişkisi mevcuttur. Otoantikorların titrelerinin değerlendirilmesi ise RF titresi(p=0.10) ile ANA durumu arasında anlamlı ilişki yok iken anti-CCP titresi (p=0.01) ile ANA pozitifliği arasında anlamlı bir ilişki mevcuttur. Diğer otoantikor tetkiklerinin incelemesi yapıldığında ENA paneli, antikardiyolipin ile beta2 glikoproteinleri ve lupus antikoagülan tetkikleri ile antidsDNA'nın ANA durumu ile anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır. CRP(p=0.71), C3(p=0.64), C4(p=0.16), Hgb(p=0.65), Plt(p=0.48), WBC(p=0.17), NEU/LYM(p=0.79), MONO/LYM(p=0.38), PLT/LYM(p=0.06) ve ANA pozitifliği arasında da anlamlı bir fark tespit edilmemesinin yanı sıra sedimentasyon (p=0.03) arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Tedavi seçimi üzerindeki etkinin ANA durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesinde ise glukokortikoid kullanımı (gün ) (p=0.06) arasında anlamlı bir ilişkisi olmasına ek olarak günlük kullanılan glukokortikoid dozu (p=0.04) arasında da anlamlı fark saptanmıştır. Klasik DMARD sayısı(p=0.39), kullanılan sentetik DMARD türü ( MTX(p=0.53), LEF(p=0.18), SSZ(p=0.31)) arasında anlamlı ilişki yoktur. MTX kullanım şekilleri(p=0.15) ve intolerans(p=0.17) sebeplerinin ANA durumu ile ilişkisi değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Kombine DMARD tedavi seçimlerinin ( MTX+HCQ(p=0.79), MTX+HCQ+SSZ(p=0.45), MTX+LEF+HCQ(p=0.45), MTX+SSZ(0.99), HCQ+SSZ(p=0.29), SSZ+LEF+HCQ(p=0.51), MTX+LEF(p=0.33), LEF+HCQ(p=0.04) ) ANA durumu ile ilişkisi incelendiğinde sadece LEF+HCQ kullanımı (p= 0.04) ile ANA pozitifliği arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Diğer kombine tedaviler arasında anlamlı ilişki yoktur. Biyolojik DMARD (p=0.56), anti-TNF kullanımı (p=0.99) (etanersept(p=0.41),adalimumab(p=0.99), sertolizumab(p=0.46)), anti-TNF ile beraber klasik DMARD(p=0.76), tosilizumab (p=0.46), tosilizumab ile beraber klasik DMARD(p=0.46),abatasept ile beraber klasik DMARD (p=0.46), rituksimab (p=0.38), rituksimab ile beraber klasik DMARD (p=0.38),JAK inh (p=0.46),toplam JAK inh (p=0.46), JAK inh ile beraber klasik DMARD (p=0.46), upadasitinib (p=0.46) ANA pozitifliği ile ilişkisinin değerlendirmesinde de anlamlı bir fark saptanmamıştır. SONUÇ: Seropozitif RA hastalarında ANA pozitifliği durumunda tanı yaşı, cinsiyet dağılımı, sigara kullanımı ile klinik semptom ve bulgular etkilenmez iken otoimmünitesinin göstergesi olan otoantikorlar ve titrelerinin, inflamatuvar olduğunun göstergesi olan sedimentasyonun, glukokortikoid kullanımı ve dozunun, LEF+HCQ gibi immün baskılayıcı bir tedavi rejiminin anlamlı saptanması ANA pozitifliği/negatifliğinin seropozitif RA hastalarında laboratuvar ve tedavi seçimini etkilediği şeklinde değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
AİM: This study to evaluate whether ANA positivity in patients with seropositive rheumatoid arthritis leads to significant differences in clinical progression, laboratory findings, and treatment decisions compared to ANA negative patients. MATERIAL AND METHODS : This retrospective study included patients aged 18 years and older who presented to the Rheumatology Clinic of S.B.Ü. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between September 2023 and Semptember 2024. Among 1120 screened patients who met the 2010 EULAR/ACR classification criteria for rheumatoid arthritis and had ANA (by method,excluding isolated liver positivity IIF) result available, 185 patients were found to be seropositive. Of these ,84 were ANA positive and 101 were ANA negative. Demographic data (age,sex),smoking status,comorbidities (DM, HT, CAD, HL, OP, Hypothyroidism),clinical features (morning stiffness, arthritis,extremity deformities, rheumatoid nodüles, serositis, dry mounth, dry eyes, Raynauld's phenomenon), laboratory data ( RF, anti-CCP,ANA titer and patern ,ENA panel, antiphospholipid antibody profil, ESR, CRP, WBC, Hgb, Plt, Neu, Lym) and treatment modalities (DMARD usage,biologic DMARDs, anti-TNF, JAK inh, dose/duration) were recorded and compared RESULTS: There were no statistically significant differences between ANA-positive and ANA-negative patients in terms of age (p = 0.64), disease duration (p = 0.50), gender distribution (p =0.57), follow-up duration (p = 0.32), or smoking status (p = 0.97). When clinical symptoms,findings, and comorbidities were evaluated in relation to ANA status, no significant associations were observed with DM (p = 0.06), HT (p = 0.88), HL (p = 0.28), OP (p = 0.41), or hypothyroidism (p = 0.72). Similarly, no significant differences were found in morning stiffness (p = 0.55), arthritis (p = 0.52), interstitial lung disease (p = 0.52), rheumatoid nodules (p = 0.18), extremity deformities (p = 0.35), ocular involvement (p = 0.51), xerostomia (p = 0.37), xerophthalmia (p = 0.30), or Raynaud's phenomenon (p = 0.91) based on ANA status. There was no significant association between ANA positivity and seropositive RA indicators such as RF (p = 0.41). However, a significant relationship was found between ANA and anti-CCP positivity (p = 0.04), suggesting a notable correlation in patients positive for both RF and anti-CCP. ANA positivity was also significantly more frequent in patients from the seropositive RA subgroup exhibiting autoimmune features (p = 0.003). No significant association was found between ANA status and RF titers (p = 0.15), whereas anti-CCP titers(p = 0.01) were significantly higher in ANA-positive patients. No significant associations were observed between ANA positivity and the presence of other autoantibodies, including ENA panel results, anticardiolipin antibodies, beta-2 glycoproteins, lupus anticoagulant, or anti-dsDNA. Among inflammatory markers, there were no significant differences in CRP (p = 0.71), C4 (p= 0.16), hemoglobin (p = 0.66), platelet count (p = 0.48), WBC (p = 0.17), neutrophil/lymphocyte ratio (p = 0.79), monocytes (p = 0.38), or platelet/lymphocyte ratio (p = 0.06) with respect to ANA status. However, sedimentation rate (p = 0.03) was found to be significantly higher in ANA-positive patients. Regarding treatment, there was no significant difference in glucocorticoid use based on ANA status, but glucocorticoid dosage was significantly higher in ANA-positive patients (p =0.04). No differences were observed in the use of synthetic DMARD types such as methotrexate (MTX, p = 0.53), leflunomide (LEF, p = 0.18), sulfasalazine (SSZ, p = 0.31), or in usage patterns (p = 0.15) and drug intolerance (p = 0.17). Among combination therapy options, only the use of LEF+HCQ (p = 0.04) was found to be significantly associated with ANA positivity. No significant associations were found for MTX+HCQ (p = 0.79), MTX+SSZ (p= 0.99), HCQ+SSZ (p = 0.29), MTX+LEF (p = 0.33), MTX+LEF+HCQ (p = 0.51), or MTX+SSZ+HCQ (p = 0.45) combinations.There were no significant differences in total DMARD use (p = 0.96), anti-TNF usage (p = 0.96), including etanercept (p = 0.41), adalimumab (p= 0.99), certolizumab (p = 0.46), and others. Similarly, no associations were found for JAK inhibitors (p = 0.46), either alone or in combination with conventional DMARDs. CONCLUSION: In seropositive rheumatoid arthritis patients, ANA positivity was not associated with age at diagnosis, gender distribution, or smoking status, nor did it significantly affect clinical symptoms and findigs. However, ANA positivity was related to the presence of autoimmunity as indicated by autoantibodies ; inflammatory activity as evidenced by elevated sedimentation rate and use and dosage of glucocorticoids. Additionally, the selection immunsuppressive treatment regimen such as LEF+HCQ was found to be significantly assosiated with ANA positivity/negativity may influence laboratory features and treatment selection in seropositive RA patients.