Çocuk istismarının intraoral-ekstraoral bulgularına yönelik tıp fakültesi öğrencilerinin bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of medical faculty students on intraoral-extraoral findings of child abuse
- Tez No: 733854
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, tıp fakültesi öğrencilerinin çocuk istismarının intraoral ve ekstraoral bulguları konusundaki bilgi ve tutumlarını ölçmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Türkçe öğrenim görmekte olan 4., 5. ve 6. dönem olmak üzere toplam 654 tıp fakültesi öğrencisine çocuk istismarı ile ilgili tutum ve bilgi düzeyine ilişkin soruların yer aldığı anket formu uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde Ki-Kare test ve Fisher's Exact test kullanıldı. Bulgular: Anketin cevaplanma yüzdesinin %92,37 olduğu saptandı. Öğrencilerin çocuk istismarına ilişkin eğitim durumları incelendiğinde 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to measure the level of knowledge and attitudes of medical school students about the intraoral and extraoral findings of child abuse. Material and Method: In this study, a questionnaire including questions about attitude and knowledge level about child abuse was applied to a total of 654 medical students, 4th, 5th and 6th grades, who were attending Turkish at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. Chi-square test and Fisher's Exact test were used in the statistical analysis of the data. Results: It was determined that the percentage of answering the questionnaire was 92.37%.