Yoğun bakımda yatan COVID-19 hastalarında akut böbrek yetmezliği insidansı ve COVID-19 hastalığının şiddeti ile ilişkisi
The incidence of acute renal failure and its relationship with the severity of COVID-19 disease in COVID-19 patients in intensive care
- Tez No: 733855
- Danışmanlar: DR. İSMAİL AYTAÇ, DR. BETÜL GÜVEN AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ COVID-19 ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin' in Wuhan kentinde tanımlanan, ciddi solunum yetmezliğine neden olan bir hastalıktır. COVID-19 hastalarında akut böbrek yetmezliğinin yaygın olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Yoğun bakımda yatmakta olan COVID-19 hastalarında akut böbrek hasarı(AKI) COVID-19 hastalığının şiddetiyle ilişkili olabilir ve hastalığın mortalitesinde önemli bir faktör olabilir. Bu tez çalışmasında yoğun bakımda takip edilen COVID-19 hastalarında akut böbrek yetmezliği sıklığını hesaplamak, neden olabilecek risk faktörleri anlamak, akut böbrek yetmezliğinin hastalığının solunumsal şiddetiyle ve mortaliteyle ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma için E1-20-1443 sayılı ve 20.01.2021 tarihli etik kurul onayı alındıktan sonra Eylül 2020 – Şubat 2021 tarihleri arasında COVID-19 yoğun bakımlarında takip edilmiş 220 hasta tarandı. 52 hasta çeşitli nedenlerle çalışma dışı bırakıldı, 168 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların günlük izlemlerine göre Brescia-COVID Respiratory Severity Scale skorları hesaplandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, kilosu, ek hastalıkları, daha önceden kullandıkları ilaçları, Nötrofil/Lenfosit (N/L) oranı, Kreatinin, CRP değerleri, yoğun bakımda yapılan ilaçlar, COVID-19 tanısı konma zamanı, COVID-19 tanısından yoğun bakıma yatışına kadar geçen süre, COVID-19 tedavisi için kullanmış olduğu ilaçlar, diyaliz ihtiyacı, taburculuk sonucu kaydedildi. Serum kreatinin değerlerine göre KDIGO-AKI kriterleri doğrultusunda hastaların akut böbrek hasarı yaşayıp yaşamadıkları günlük olarak değerlendirildi. BULGULAR Hastalarda AKI insidansı %58,9 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND BACKGROUND COVID-19 is a disease that causes severe respiratory failure, first identified in Wuhan, China in December 2019. There is evidence that acute renal failure is common in COVID-19 patients. Acute kidney injury (AKI) in COVID-19 patients hospitalized in intensive care may be related to the severity of COVID-19 disease and may be an important factor in the mortality of the disease. In this thesis, it was aimed to calculate the frequency of acute renal failure in COVID-19 patients followed in the intensive care unit, to understand the risk factors that may cause it, and to evaluate the relationship of acute renal failure with the respiratory severity of the disease and mortality. MATERIALS AND METHODS After obtaining the ethics committee approval numbered E1-20-1443 and dated 20.01.2021 for the study, 220 patients who were followed up in the COVID-19 intensive care units between September 2020 and February 2021 were screened. 52 patients were excluded for various reasons, 168 patients were included in the study. Brescia-COVID Respiratory Severity Scale scores were calculated according to the daily follow-ups of the patients. Patients' age, gender, weight, additional diseases, drugs they used before, Neutrophil/Lymphocyte (N/L) ratio, Creatinine, CRP values, drugs administered in intensive care, time of diagnosis of COVID-19, time from diagnosis of COVID-19 to admission to intensive care, The drugs used for the treatment of 19, the need for dialysis, and the result of discharge were recorded. According to the serum creatinine values, it was evaluated daily whether the patients experienced acute kidney injury in accordance with the KDIGO-AKI criteria. RESULTS The incidence of AKI in patients was found to be 58.9%.