Fen bilimleri dersinde problem çözme becerileri üzerine işbirlikli öğrenmenin etkisi
The effect of using cooperative learning model in science course on the problem solving skills
  1. Tez No: 733895
  2. Yazar: FUNDA DENİZ EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DOYMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 7.sınıf fen bilimleri dersinde işbirlikli öğrenme yönteminin problem çözme becerisi üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmada kontrol gruplu yarı deneysel ön test- son test deseni kullanılmıştır. Araştırma toplam 32 adet 7.sınıf öğrencisi ile, 16 kişilik deney ve kontrol grupları ile yürütülmüştür. Çalışma süresinde deney grubundaki öğrencilere işbirlikli öğrenme modeli tekniklerinden öğrenci takımları başarı bölümleri (ÖTBB) tekniği kullanılırken kontrol grubuna ise öğretim programına uygun olarak yürütülen mevcut öğretim yöntemi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan ön bilgi testi (ÖBT), problem çözme becerisi kullanmayı gerektiren çalışma yaprakları, modül testler (MT) ve akademik başarı testi (ABT) veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Bu araçlardan elde edilen veriler kestirimsel istatistik-bağımsız grup t test ile analiz edilmiştir. Bulgular: ÖBT' den elde edilen sonuçlara göre deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çalışma yapraklarından elde edilen sonuçlar incelendiğinde 5.sınıf 'Canlıların Sınıflandırılması', 'Yıkıcı Doğa Olayları'; 6.sınıf 'Madde ve Isı'; 8.sınıf 'Asit ve Bazlar', 'Geri Dönüşüm' çalışma kağıtları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuşken, diğer çalışma kağıtlarına ait sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. MT sonuçları incelendiğinde MT1 ve MT2 ön test ve son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, MT3 sonuçlarına göre ön test ve son test sonuçları arasında deney grubu lehine fark bulunduğu tespit edilmiştir. ABT verileri incelendiğinde t testi sonuçlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırmada elde edilen bulgulara göre deney grubunun problem çözme çalışma yapraklarında, modül testlerde ve akademik başarı testteki puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effect of using cooperative learning model in science lesson on students' problem solving skills. Method: In the study, a pretest- posttest comparison group quasi-experimental desing was used. The sample of the research consist of 32 students who are studying in the seventh primary school seventh grade. The study was conducted two groups of 16 people. Student Teams Achievement Divisions method was applied to the experimental group, and the current teaching method carried out in accordance with the curriculum was applied to the control group. In order to collect data, Preliminary Test (PIT), Worksheets that requires using problem solving skills, Module Tests (MOT) and Academic Achievement Test (AAT) were used. In the analysis of the data, predictiv statistics indepented group t test were used. Findings: The results obtained from PIT, there was no statically significant difference between the research groups. According to theresults obtained from the worksheets, there was statically significant difference between the research groups pertaining only to 5ht grade 'Classification of Living Things', 'Destructive Natural Events'; 6th grade 'Matter and Heat'; 8th grade 'Asids and Bases', 'Recycle' subjects. The results obtained from other worksheets, there was no statically significant difference between the research groups. The results obtained from MOT1 and MOT2, there was no statically significant difference between the research groups. But the results obtained from MOT3, there was statically significant difference between the research groups. The results obtained from AAT, acording to the t test results, there was no statically significant difference between the research groups. Conclusions: According to the findings obtained in the study, it was determined that the experimental group's average scores in the problem solving worksheets, module tests and academic achievement test were significantly higher than the control group.