Lökositoklastik vaskülitin demografik özellikleri ve etyolojik faktörler
Demographical characteristics and etiological factors of leukocytoclastic vasculitis
- Tez No: 880718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SU KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, lökositoklastik vaskülit tanısı alan 75 hastanın klinik ve demografik özelliklerini, etyolojide yeralan faktörleri ve tedavi seçeneklerini belirlemek amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya klinik ve histopatolojikolarak lökositoklastik vaskülit tanısı alan 75 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, özgeçmiş ve soygeçmişözellikleri, kullandıkları ilaçlar, hastalığın görüldüğü mevsim ve atak sayısı, lezyonların yerleşim yeri ve tipi,lezyonlardaki semptom varlığı ve deri dışı bulguların varlığı kaydedildi. Hastalardan istenen hemogram, eritrositsedimantasyon hızı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, Antistreptolysin O titresi (ASO), antinükleer antikor(ANA) , Anti çift sarmal DNA (dsDNA) , C-reaktif protein (CRP), romatoid faktör (RF) , anti- HIV, hepatit serolojisi ,kriyoglobulinler, tam idrar tetkiki, gaytada gizli kan, posterior-anterior akciğer grafisi ve batın ultrasonografisisonuçları kaydedildi. Hastalar ile ilgili tüm veriler geriye dönük olarak hasta dosyalarından elde edildi.Verilerinistatistiksel analizinde ortalama değerleri ve standart sapmayı saptamak için student-T testi kullanıldı. Kategorizeedilebilen sonuçlar ki-kare testi ile analiz edildi. Ki-kare testi ile belirlenemeyenler için Fischer'in exact testikullanıldı. İstatistiksel olarak anlamlılık için p0,005), her iki hastalığında yaz aylarında pik yaptığı fakat kutanözlökositoklastik vaskülitin en sık yaz aylarında, HSP'nin ise en sık kış aylarında görüldüğü tespit edildi. HSP'lıhastalarda yaşın artmasıyla renal tutulum, GIS tutulum veya eklem tutulumu arasında anlamlı ilişki saptanmadı(p>0,005).Sonuç: Lökositoklastik vaskülitin literatürle uyumlu olarak 40 yaş civarında, alt ekstremitede palpablpurpuralar ile en sık asemptomatik seyrettiği, idiyopatik ortaya çıktığı, etyolojide ilaçlardan en sık antibiyotiklerinsorumlu olduğu, inflamatuvar kollajen hastalıklar ve malinite ile ilişkili olduğu, sedimentasyon yüksekliğinin en sıkgörülen laboratuvar bulgusu olduğu, hastalığın genellikle kendini sınırladığı, HSP'lı olgularda erkek oranının yüksekolduğu, kış aylarında sık görüldüğü söylenebilir. Literatürle uyumlu olmayacak şekilde lökositoklastik vaskülitinkadınlarda daha sık görüldüğü ve HSP'lı olgularda yaş arttıkça renal tutulumda artış olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Vasculitis is the inflammation of a vessel wall. The aim of this study is to determine the clinical, demographicalcharacteristics, etiological factors and treatment options in 75 patients who have been diagnosed asleukocytoclastic vasculitis at our clinic between 2008 and 2012.Materials and Methods: Patients who were clinicallyand histopathologically diagnosed as leukocytoclastic vasculitis at our clinic between the years 2008 and 2012 havebeen included in the study. Each patient?s medical record was reviewed in relation to age, sex, clinical history andexamination, presence of systemic symptoms, possible aetiological factors, laboratory results, type of thecutaneous lesions, localization of the lesions, histopathological evaluation, treatment options and disease course.Laboratory analysis of patients included CBC, ESR, liver and kidney function tests, anti-streptolysin O (ASO),antinuclear antibody (ANA), anti double stranded DNA (dsDNA), C- reactive protein, rheumatoid factor, anti HIVserology, hepatic markers, cryoglobulins, urine analysis, fecal occult blood, chest X-ray and abdominal ultrasound.For statistical analysis Student?s T test, Chi-square test and Fischer?s exact test were used. Value of P less than0.05 was considered statistically significant. The statistical analysis was carried out using ths Statistical Package forthe Social Sciences (SPSS) version 13.Results: There were 43 female patients and 32 male patients. The ages of our patients at the onset of disease ranged from 4 to 86 years (mean age 43.86 years). Cutaneous lesions affectedthe only lower limbs in a total of 60 of the 75 patients (% 80) and usually presented as palpable purpura (%64,n=48). Arthralgia (26.7%, n=20) and stomach ache (18.6%, n=14) were, the most frequent extracutaneoussymptoms. Of the patients with secondary vasculitis, the most common causes were infections and drugs. Themean age of the patients with HSP was 26.8 and the disease was more frequently demonstrated in winter seasons.There was no statistically association between age groups and renal involvement, gastrointestinal systeminvolvement and joint involvement.Conclusion: The results consistent with the literature are as follows;leukocytoclastic vasculitis was diagnosed at the age of 40?s, with the palpable purpuras on the lower extremitieswithout any further symptoms. In most of the patients in our study, it appeared to be idiopathic and among themedicines, antibiotics have been determined to be the most common etiological factor. Leukocytoclastic vasculitishad been associated with connective tissue diseases and malignancies. Increased level of ESR was found to be themost common laboratory finding. Henoch Schoenlein Purpura(HSP) was seen more in male patients and in winterseason. Inconsistent with the literature, leukocytoclastic vasculitis was seen more in women, and in HSP patients,we found out that the renal involvement was not directly proportional with the age; renal involvement was nothigher in older HSP patients