Total gastrektomi D2 lenf nodu diseksiyonlu mide kanserli hastaların sağkalımına etki eden prognostik faktörlerin analizi
Analysis of prognostic factors affecting the survival of patients with total gastrectomy and D2 LYMPH node dissection with stomach cancer
  1. Tez No: 733893
  2. Yazar: BÜŞRA TEMİZ ÇON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda, mide kanseri nedeni ile total gastrektomi D2 lenf nodu diseksiyonu yapılan hastalarda sağkalım sürelerini ve bu süreye etki eden faktörleri değerlendirmek ve bu şekilde sağkalımı iyileştirmek için yapılabilecekleri öngörmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016 ile Haziran 2021 yılları arasında mide kanseri nedeni ile total gastrektomi D2 lenf nodu diseksiyonu yapılan (N=181) hastaların yaş, cinsiyet, tümör evresi, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, tümör grade'i, operasyon sırasında çıkarılan lenf nodu sayısı ve bu lenf nodlarının pozitiflik oranı ve sağkalım süre verileri alındı. Sağkalım süreleri belirlenerek, toplanan verilerin prognostik değeri ve sağkalıma etkisi incelendi. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 62,9±12,1 olarak saptandı. Hastalar 65 yaş altı ve 65 yaş ve üzeri olarak iki grupta incelendiğinde 65 yaş ve üzeri grupta sağkalımın azaldığı görüldü. Bu fark istatistiksel olarak da anlamlıydı. Mide kanserinin erkeklerde görülme sıklığı %66,3 olarak saptandı. Kanser gradelerine göre yapılan karşılaştırmada sağkalım sırasıyla iyi diferansiye, orta diferansiye ve az diferansiye olarak azalmaktaydı. Bu fark tek değişkenli analizde anlamlı bulunsa da çok değişkenli analizinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Evreler incelendiğinde evre 4'de sağkalımın istatsitiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı görüldü. Pozitif lenf nodu sayısına göre yapılan karşılaştırmada hiç pozitif lenf nodu olmayanlarda ortalama sağ kalım süresi 4,10 yıl iken; 7 ve üzeri pozitif lenf nodu olan vakalarda ise 1,76 yıl olarak saptanmıştır. Vakalardaki pozitif lenf nodu sayısına göre sağ kalım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. Cox-Regresyon Analizi'ne göre mortaliteyi; tümör çapındaki her bir cm artışın 1,08 kat, her bir yıl yaş artışın 1,03 kat, evre 4 hastalığın ise 9,92 kat arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the survival times and the factors affecting this period in patients who underwent total gastrectomy D2 lymph node dissection for gastric cancer and to predict what can be done to improve survival in this way. Materials and Methods: Age, gender, tumor stage, tumor localization, tumor size, tumor grade, number of lymph nodes removed during the operation, the positivity rate of this lymph nodes and survival time on patients who underwent total gastrectomy D2 lymph node dissection (N=181) for gastric cancer between January 2016 and June 2021 were obtained. By determining the survival times, the prognostic value of the collected data and its effect on survival were examined. Results: The mean age of the patients participating in our study was 62.9±12.1 years. When the patients were examined in two groups as under 65 years old and 65 years old and over, it was seen that the survival rate was decreased in the 65 and over group. This difference was also statistically significant. The incidence of gastric cancer in men is 66.3%. In the comparison made according to cancer grades, survival decreased as well differentiated, moderately differentiated and poorly differentiated, respectively. Although this difference was significant in univariate analysis, it was not statistically significant in multivariate analysis. When the stages were examined, it was observed that the survival in stage 4 decreased statistically significantly. In the comparison made according to the number of positive lymph nodes, the average survival time was 4.10 years in those who had no positive lymph nodes; It was found to be 1.76 years in cases with 7 or more positive lymph nodes. There is a statistically significant difference between the survival times according to the number of positive lymph nodes in the cases. According to Cox-Regression Analysis, it was determined that each cm increase in tumor diameter increased mortality 1.08 times, age increase 1.03 times per year, and stage 4 disease 9.92 times.