Transformation and continuity in German foreign policy from the end of the Cold War to present
Soğuk Savaş'ın bitiminden günümüze Alman dış politikasında dönüşüm ve süreklilik
  1. Tez No: 733910
  2. Yazar: HAZAL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnşacı Uluslararası İlişkiler teorisine göre bir devletin davranışını etkileyen en temel etmenler fikirler, algılar ve çıkarlardır. Ancak, bu noktada, inşacı yapı itibariyle çıkarlar maddi güçten ziyade fikirlerle ilişkilidir ve söz konusu çıkarlar sosyal olarak inşa edilen fikirler ve algılar çerçevesinde şekillenir. Dolayısıyla fikirler, algılar ve çıkarlar da içinde bulunulan duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. İnşacı Uluslararası İlişkiler teorisi aynı zamanda fikirler ve algılar tarafından yönetilen rolleri ve kimlikleri de konu alır. Buna bağlı olarak, bu tezde Soğuk Savaş'ın bitimini ve Almanya'nın yeniden birleşmesini izleyen dönemden günümüze, dış politika ekseninde Almanya'nın ''sivil güç'' kavramına dayalı dış siyasetinde devamlılığı esas alıp almadığı tartışılmaktadır. Bu bağlamda, Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle inşa ettiği temel dış politika prensiplerinin günümüzdeki devamlılığı ve değişimi/dönüşümü de konu edilmektedir. Aynı zamanda, Soğuk Savaş sonrası ''uluslararası sorumlulukları gereği'' katıldığı ''alan dışı görevlerle'' Almanya'nın dış politikasının mihenk taşlarından olan askeri güç kullanmaya yönelik kısıtlamayı kırarak ''sivil güç'' olmaktan çıkıp çıkmadığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the Constructivist IR theory, the most basic factors affecting a state's behaviour are ideas, perceptions and interests. However, at this point, by a constructivist structure, interests are associated with ideas rather than material power, and interests in question are shaped within the scope of socially constructed ideas and perceptions. Hence, ideas, perceptions and interests may change in accordance with the present situation. At the same time, the Constructivist IR theory discusses roles and identities guided by ideas and perceptions. On this basis, this thesis argues whether Germany grounds on continuity in its foreign policy based on a ''civilian power'' concept starting from the end of the Cold War and reunification until today. In this context, the change/transformation and continuity of the guiding foreign policy principles which Germany constructed in the aftermath of the Second World War are also questioned. In the meantime, it is discussed whether or not Germany has diverged from being a ''civilian power'' by breaking the taboo of the restraint on military power, which is one of the cornerstones of its foreign policy within the frame of the out-of-area missions it has joined so far with a sense of international responsibility.