Monolitik restorasyonlarda kalınlığın ve simanın final renk ve translusensi üzerine etkisi
The effect of thickness and luting cement on final shade andtranslucency on monolithic restorations
- Tez No: 733927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR POLAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, monolitik olarak üretilen tam seramik restorasyonların kalınlıklarının ve kullanılan siman renginin restorasyonun final rengine ve translusensliği üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada ZRC, ZLS, LS2, LDS ve AMB materyallerinden 12x14 mm boyutlarında dikdörtgen prizması şeklinde ve 0,5-1-1,5 mm kalınlıklarda örnekler hazırlanarak, her grupta 10 adet olmak üzere 150 adet seramik örnek oluşturuldu. Ayrıca rezin simanın yellow ve transparent renklerinden 0,2 mm kalınlığında 12x14 mm boyutlarında, her renkten 10 adet olmak üzere rezin siman örneği oluşturuldu. Seramik örneklerin renk ölçümleri, rezin siman uygulanmadan önce ve sonra spektrofotometre cihazı ile, CIE D65 standartlarına göre, gün ışığını taklit eden bir lamba içeren kutu içerisinde gerçekleştirildi. Renk değişimini gözlemlemek için kutunun iç yüzeyi nötral gri fon kâğıdı ile, translusensi parametresini gözlemlemek için ise siyah ve beyaz fon kâğıdı ile kaplanarak renk ölçümü yapıldı. CIELab renk sistemi kullanılarak; renk değişimi için“ΔE”formülü, translusensi için ise ''TP'' formülü kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the effect of the thickness of monolithically produced allceramic restorations and the cement color on the final color and translucency of the restorations. In the study, samples of 12x14 mm rectangular prism shape and 0,5-1-1,5 mm thickness were prepared from ZRC, ZLS, LS2, LDS and AMB materials, and 150 ceramic samples, 10 in each group, were formed. In addition, 10 resin cement samples of each color, 0,2 mm thick, 12x14 mm in size, were created from the yellow and transparent colors of the resin cement. Color measurements of the ceramic samples were performed with a spectrophotometer before and after the resin cement application, in a box containing a lamp that imitates daylight, according to CIE D65 standards. Color measurement was made by covering the inner surface of the box with neutral gray background paper to observe the color change, and with black and white background paper to observe the translucency parameter. Using the CIELab color system;“ΔE”formula was used for color change and“TP”formula was used for translucency.