Çay kültürü ve buna bağlı olarak endüstriyel üretim çay takımlarının incelenmesi
A Research on industrial tea-sets regarding tea culture
- Tez No: 73393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇAY KÜLTÜRÜ VE BUNA BAĞLI OLARAK ENDÜSTRİYEL ÜRETİM ÇAY TAKIMLARININ İNCELENMESİ Ahmet Cüneyt Er Seramik Ana Sanat Dalı Andolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danış man : Yrd. Doç. Saadettin Aygün“Çay Kültürü ve Buna Bağlı Olarak Endüstriyel Üretim Çay Takımlarının İncelenmesi”başlıklı tez araştırmasının birinci bölümünde çay bitkisiyle birlikte bazı ülkelerdeki çay kültürü araştırılmıştır. Birinci bölümün son kısmı Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi çay kültürüne ayrılmıştır. Araştırmanın ikinici bölümünün birinci kısmında Osmanlı İmparator luğu' nun son dönemlerindeki çini sanatı ve ilk porselen fabrikaları incelen miştir. İkinci bölümün ikinci kısmı Cumhuriyet dönemi porselen fab rikalarına ayrılmıştır. Porselen sektörü ve porselen üretim aşamalarının açıklanılmaya çalışıldığı üçüncü bölümün ikinci kısmında endüstriyel üretim çay takımlarında yer alan tüm parçaların tanımları ve özellikleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümün birinci kısmında endüstryel ürünlerde, tasarımcı, kullanıcı ve ürün tasarımı, aynı bölümün ikinci kısmında ise alışkanlık, gelenek ve moda faktörlerinin endüstriyel ürün tasarımına olan etkileri araştırılmış ve incelenmiş tir. Araştırmanın beşinci bölümünde endüstriyel çay takımı uygula maları yapılmıştır. Üstten kulplu, yandan kulplu ve sap şeklinde kulplu çay danlıklar ve takımları uygulamaları ile araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter of my MA thesis titled“A Research on Industrial Tea - sets Regarding Tea Culture”tea cultures of some countries and the tea plant itself were investigated. The last part of the chapter is related with Ottoman Tea Cultures and that of the Turkish Republic era. The first part of the second chapter of the study deals with arts of china and the first porcelain plants of the late periods of Ottoman Empire. The sec ond part of the chapter was devoted to the porcelain plants established during the Turkish Republic period. In the latter part of the third chapter in which Porcelain Industry Sector and production phases were represented and the definitions and charac teristics of all items existing in industrial tea sets were given. In the first part of the fourth chapter, regarding industrial products, designers utilizers and the desing styles of the products, in the second part the effects of factors such as habits, customs and fashion on designing industrial products were researched. In the fifth chapter industrial tea-sets applications were carried out. The research was concluded with basket-handled, lateral-handled tea pots and those with bar shaped handledles and sets. u