Yerel halkın aidiyet duygusu ile ekoturizm algısı arasındaki ilişki: Amasya örneği
The relationship between the local people's sense of belonging and perception of ecotourism: Case of Amasya
  1. Tez No: 733939
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KANSU GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Aidiyet duygusu, bireyler ve belirli yerler arasında meydana gelen duygusal bir bağdır. Ekoturizm ise çevreye karşı duyarlı, yerel halka faydalar sunan, içerisinde eğitimi de barındıran nispeten bozulmamış doğal alanlara yapılan seyahatlerdir. Çalışmada, Amasya'da yaşamını sürdüren yerel halkın aidiyet duygusu ve ekoturizm algısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu doğrultuda, yerel halkın sahip olduğu aidiyet duygusunun ekoturizm algısı üzerinde etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Amasya ilinde yaşayan 440 kişi üzerinde uygulanan anket çalışması istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında belirlenen hipotezlere yönelik korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde aidiyet duygusu ile ekoturizm algısının üç boyutu (ekonomik, çevresel ve sosyo-kültürel algı) arasında orta düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Ayrıca, aidiyet duygusunun bu üç boyut üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Belonging is an emotional bond that occurs between individuals and particular places. Ecotourism, on the other hand, is travel to relatively unspoiled natural areas that are sensitive to the environment, offer benefits to the local people, and include education. In the study, the relationship between the sense of belonging and ecotourism perception of the local people living in Amasya was examined. In this direction, it is aimed to determine the effect of the sense of belonging of the local people on the perception of ecotourism. The questionnaire study applied on 440 people living in the province of Amasya was analyzed statistically. Correlation and regression analyzes were performed for the hypotheses determined within the scope of the study. As a result of the analysis, a moderate relationship was determined between the sense of belonging and the three dimensions of ecotourism perception (economic, environmental and socio-cultural perception). In addition, it has been determined that the sense of belonging has a statistically significant effect on these three dimensions.