Bütüncül turizm yaklaşımı: Samandağ (Hatay) örneği
Holistic tourism approach: Samandag (Hatay) example
  1. Tez No: 734005
  2. Yazar: SÜLEYMAN CAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışması, turizm alanında Hatay ili Samandağ ilçesini konu almaktadır. Çalışmanın amacı, literatür araştırması, alanda gözlem, fotoğrafla belgeleme ve veri toplanan katılımcı görüşleri doğrultusunda Samandağ ilçesinin turizm alanında mevcut türlerini ve potansiyelini belirleyerek bütüncül turizm yaklaşımıyla değerlendirmektir. Tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup yarı yapılandırılmış görüşme tekniği tercih edilmiştir. Araştırma verilerine, MAXQDA programı kapsamında içerik analizi uygulanmıştır. Tez çalışmasının araştırma evrenini Hatay ili A Grubu Seyahat Acenteleri ve Samandağ ilçesi konaklama işletmeleri sorumluları ile ilçe halkından 50 kişi oluşturmaktadır. Bu amaçla, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 50 katılımcıyla, 1 Ekim 2021-1 Ocak 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeye katılan kişilerden 25 katılımcının turizm işiyle uğraşıyor olmasına, 25 katılımcının ise Samandağ yerel halkı arasından kişiler olmasına özen gösterilmiştir. Verilerin yorumlanmasında içerik analizi ve durum analizi türlerinden biri olan SWOT analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcılar açısından verilen yanıtlarda, bütüncül turizm kavramının anlaşılabilir olduğu, Samandağ ilçesinde birçok bütüncül turizm unsurunun yer aldığı, ilçede mevcut turizm çeşitliliği ile diğer turizm türlerinin birlikte gelişim sağlayabileceği, yöre halkının turizm bilincinin zayıf olduğu, ilçe turizmine yönelik destek, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin artırılması gerektiği ilçede, çekicilik sağlayan unsurların değerlendirilmesinin yetersiz kaldığı, ilçenin bütüncül turizm yaklaşımı ile ele alınması sonucunda ülke ve ilçe ekonomisine katkı sunacağı ve istihdam olanağını artıracağı, ilçede bulunan konaklama ve yeme içme işletmelerinin iyileştirilmesi ve artırılması gerektiği ve ilçede bütüncül turizmin herhangi bir olumsuzluk yaratmayacağı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Samandağ'ın bütüncül turizm yaklaşımına uygun nitelikler taşıdığı tespit edilmiş ve turizmin geliştirilebilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the Samandag district of Hatay Province in the field of tourism. The aim of the study is to determine the current types and potential of the Samandağ district in the field of tourism in accordance with the opinions of participants through literature research, field observation, photo documentation, and data collection and to evaluate it with a holistic tourism approach. In the thesis study, a qualitative research method was used and a semi-structured interview technique was preferred. Content analysis was applied to the research data within the scope of the MAXQDA program. The research universe of the dissertation consists of 50 people consisting of Travel Agencies of Group A of Hatay province and responsible for accommodation enterprises of Samandag district, as well as residents of the district. January October 1, 2021- Dec 1, 2022, face-to-face interviews were conducted with 50 participants determined by the maximum diversity sampling method for this purpose. It has been taken into account that 25 of the participants in the interview were engaged in tourism affairs, and 25 of them were among the people of the Samandag region. In the interpretation of the data, SWOT analysis, which is one of the types of content analysis and status analysis, was applied. According to the research findings, in the answers given by the participants, the concept of holistic tourism is understandable, there are many holistic tourism elements in the district of Samandağ, the existing tourism diversity and other tourism types can develop together in the district, the tourism awareness of the local people is weak, it is necessary to increase the support, promotion and marketing activities for the tourism of the district, the centers providing attractiveness in the district are insufficient to evaluate, the district will contribute to the economy of the country and the district as a result of handling the district with a holistic tourism approach and it will increase employment opportunities, the accommodation and catering establishments in the district should be improved and increased, and it has been stated that holistic tourism in the district will not cause any negative effects. As a result, it has been determined that Samandağ has the appropriate qualifications for the holistic tourism approach, and suggestions for the development of tourism are presented.