Sinema dramaturjisi: 'Asiye Nasıl Kurtulur?' filmlerinin dramaturjik çözümlemesi
Cinema dramaturgy: The Dramaturgical analyses of 'Asiye Nasıl Kurtulur?' films
  1. Tez No: 73403
  2. Yazar: ÖZCAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SİNEMA DRAMATURJİSİ:“ASİYE NASIL KURTULUR?”FİLMLERİNİN DRAMATURJİK ÇÖZÜMLEMESİ Özcan GÜRBÜZ Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Doç. Dr. Feridun Akyürek Bu araştırma ile amaçlanan, sinema dramaturjisini yalnızca yazınsal yönden yapısal incelemeleriyle sınırlayarak, filmin dramaturjik yapısını oluşturan kuramları, sinemanın tiyatro dramaturjisi ile olan ilişkisini araştırarak ortaya koymak ve bu kuramsal bilgiden yola çıkarak, Vasıf Öngören'in Asiye Nasıl Kurtulur? adlı tiyatro oyununun sinemadaki iki farklı anlatı türünde uyarlanan filmlerinin dramaturjik çözümlemelerini yapmaktır. Birinci bölümde, tiyatro ile sinemanın benzer ve ortak yanlan belirtilmiş, dramaturji ile ilgili tanımlar yapılmıştır. Daha sonra, tiyatro ve sinema sanatlarının tarihsel gelişimleri, kuramsal dramaturji kapsamında kısaca ele alınmıştır. İkinci bölümde, tiyatroda geleneksel dramaturji kapsamında Aristoteles'in Poetika'sı ve tiyatroda epik-diyalektik dramaturji kapsamında da Bertolt Brecht'in epik-diyalektik tiyatro kuramı tanıtılarak, iki tür birbiriyle karşılaştırılmış, daha sonra da çağdaş tiyatroya değinilmiştir. Üçüncü bölümde, sinemanın ilk yıllarında ortaya çıkan iki farklı yönelişe (belgesel ve anlatı filmleri) değinilerek, tiyatronun sinemaya olan etkisi üzerinde durulmuştur. Daha sonra, sinemadaki geleneksel anlatı ile epik-diyalektik ve çağdaş anlatı türlerinin, tiyatroda olduğu gibi, kuramsal dramaturji kapsamında yazınsal yönden yapısal özellikleri tanıtılmış; böylece sinema dramaturjisinin tiyatro dramaturjisinden aldığı miras ve ikisi arasındaki benzerlikler gösterilmiştir. Dördüncübölümde, buraya kadarki bölümlerde izlenen kuramsal yönteme uygun düşecek şekilde, Vasıf Öngören 'in Asiye Nasıl Kurtulur? adlı tiyatro oyununun ve bu oyunun sinemaya aynı adla uyarlanan Nejat Saydam'ın geleneksel anlatı formundaki, Atıf Yılmaz'ın da epik-diyalektik anlatı formundaki iki filminin dramaturjik çözümlemeleri yapılmıştır. Son bölüm ise, bu çalışmayı içeren özet, yargı ve önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CINEMA DRAMATURGY: THE DRAMATURGICAL ANALYSES OF“ASİYE NASIL KURTULUR?”FILMS Özcan GÜRBÜZ Film and Television Major Anadolu University Social Sciences Institute, September 1998 Adviser: Doç. Dr. Feridun Akyürek The purpose of this research is to limit cinema dramaturgy in terms of written contexts. With this; theories structuring cinema's dramaturgical body and the relationship between cinema and dramaturgy in theater will be clarified. According to these, Vasıf Öngören's Asiye Nasıl Kurtulur?, which was adapted to cinema in two^ different structures, will be analyzed in terms of their cinematic dramaturgies. In the first part, the similarities between theater and cinema and the explanations about dramaturgy were given. After that, the historic developments of theater and cinema were described briefly according to theoretical dramaturgy. Second part describes Aristoteles' Poetica in terms of traditional dramaturgy and Bertolt Brecht's epic-dialectic theory for theater in terms of epic-dialectic dramaturgy. These two forms were compared and modern theater was mentioned as a result. In the third part, two different forms of cinema in the earlier years of cinema (documentary and narrative films) were explained and theater's effect on cinema was mentioned. After those, traditional structure in cinema and epic-dialectic, and modern narrative styles were explained according to their structures in theater. From that point, the origin of the cinema dramaturgy, which is coming from theater dramaturgy, was explained and their similarities were shown. In the forth part, parallel to the previous theoretical structures inin the earlies sections, Nejat Saydam's traditional narrative form and Atıf Yılmaz's epic-dialectic narrative form were analyzed in terms of two different films' dramaturgies based on Vasıf Öngören' s Asiye Nasıl Kurtulur?. As a result, in the fifth part, abstract, conclusion and advices are given. IV