Kaynak-muhabir ilişkisi modeli açısından: Türkiye'de parlamento muhabirliği
Parliament journalism in Turkey: From point of source and reporter model view
  1. Tez No: 73404
  2. Yazar: DENİZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KAYNAK-MUHABİR İLİŞKİSİ MODELİ AÇISINDAN: TÜRKİYE'DE PARLAMENTO MUHABİRLİĞİ Deniz Kılıç Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışman: Prof. Dr. Uğur Demiray Araştırmanın birinci bölümünde; çalışmanın, problemi, amacı, önemi varsayımları, sınırlılıkları ve tanımlar ile araştırmanın yöntemine yer verilmiştir. İkinci bölümde; kavramsal açıdan gazete, haber, haber türleri, parlamento haberleri, parlamento muhabirleri ve Parlamento Muhabirleri Derneği konusu üzerinde durulmuştur. Parlamento haberlerinin oluşturulması ve içeriği açısından farklılıkları, parlamento muhabirlerinin haberleri hazırlamadaki uzmanlıkları sözkonusu edilmiştir. Ayrıca bir meslek örgütü olarak Parlamento Muhabirleri Derneği'nin parlamento muhabirleri için taşıdığı önem vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde; iletişim, iletişim süreci, kitle iletişimi ve iletişimdeki haber modellerine yer verilmiştir. Parlamento muhabirlerinin kaynak konumunda bulunan parlamenterlerle olan ilişki boyutu, Gieber ve Johnson kaynak-muhabir ilişkileri iletişim modeli açısından değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise; kamuoyu ve gündem oluşumuna değinilerek parlamento haberleri ve parlamento muhabirlerinin kamuoyu ve gündem oluşumuna olan etkisi üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde de; parlamento muhabirleri ile parlamenterlere uygulanan anketin bulguları değerlendirilerek parlamento muhabirleri ile parlamenterler arasındaki iletişimin, parlamento muhabirlerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise; sonuç ve tartışma başlıkları altında araştırmaya ilişkin sonuçlar irdelenmiş, daha sonra da hem çalışmaya hem de ileriye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter of the study is consisted the problem, aim, the importance with the assumptions the limitations, and the definitions of the study. And also, the methodology and the model of the study is pleaced with the gathering and the analysis of the data and the interpretation are involwed in the this chapter. News and the types of news are evaluated from a conceptual frame in the second chapter. Also the parliament news the parliament reporters and the Reporters of Parliament Association are consudered according to the relations among them. Moreover the parliament news are taken into consideration according to their differences that are energed belong to their conteints and constitations. In the third chapter of the study, the concept and process of communication, and mass communication concept are descriped placed. Also some news model taht are involved in the communication theory are defined. The relations of parliament reporters with parliamenters as sources of communication are assesed according to the Gieberjohson's model of source-reporter relations. The concepts and processes of public opinion and agendr setting are descirebed within the fourth chapter. And the effects of the parliament news and reporters over the process and constitution of public opinion and agendr settin are assesed in the this chapter. The results of a survey that is applied to the reporters of parliament and members of parliament are evaluated in the fifth chapter. The evaluation is made according to the influence that is energed from reporters and members of parliament. In the final chapter, the results are discussed and suggestions are made for study and in due course.