Basında okurluk araştırmaları -Türkiye Avrupa karşılaştırması-
Printed media research -Comparison of Turkey and Europe-
  1. Tez No: 73405
  2. Yazar: COŞKUN HALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BASINDA OKURLUK ARAŞTIRMALARI -Türkiye Avrupa Karşılaştırması- Coşkun HALICI Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN Kitle iletişim araçlarının yöneticileri, tüketicileri olan okuyucuları, dinleyicileri veya izleyicilerinin sayısını ancak dolaylı yollardan öğrenebilmektedir. Kitle iletişim araçlarının bir çoğundan (özellikle rekabet içinde olması nedeniyle radyo televizyondan) farklı olarak, bir yazılı basın organının tüketicilerinin sayısını bilmek, ortada elle tutulur bir meta olması ve alınıp satılması nedeniyle her zaman mümkündür. Ancak basılı medya için, tiraj, genel okuyucu sayısını ve niteliğini belirlemede yetersiz bir veridir. Tiraj sonuçlarından elde edilecek sayıdan, yayının tam okunup okunmadığını, neresinin daha çok okunduğunu, okuma olayının nerede ve nasıl gerçekleştiğini, bu yayını okuyan kişilerin yayını hangi sıklıkta okuduğunu, okuyucularının demografik yapılarını sosyo-ekonomik özelliklerini, eğitimlerini, sahiplik durumlarını, hangi yaş grubundan okuyuculara sahip olduklarını öğrenmek mümkün değildir. Bu bilgiler, istatistiki bilgilere dayanan ve gerçekliği kabul edilen basılı medya okurluk araştırması sonuçlarından elde edilmektedir. Okuyucu ölçüm çalışmalarının diğer bir çok alanında olduğu gibi, okurluk araştırmasının ticari önemi de gazetelerin veya dergilerin reklam içermesinden gelmektedir. Ticari gazete ve dergiler bu gelir kaynağına bağımlıdır. Bu nedenle basılı medya okurluk araştırması, yayıncıların ilgilenebileceği bir konu olarak görülebilir. Bununla birlikte, bu çalışmalardan elde edilen veriler, reklamcılar tarafından daha çok kullanılmaktadır. Çünkü reklamcı veya reklamveren hazırladığı reklamı hangi kitle iletişim aracında yayınlayacağına karar vermekIll durumundadırlar. Dolayısıyla bu veriler, hangi yayının neresinin, ne kadar okunduğu bilgisini sağlaması nedeniyle hem reklamcıyı, hem de reklamvereni daha çok ilgilendirmektedir. Ayrıca bu veriler, reklamcı ve reklamverenler için son derece önemli olan, yayının hangi sosyal sınıflar tarafından okunduğu, evinde hangi tüketim maddelerinin bulunduğu, okurların satın alma, mal ve hizmet tüketim alışkanlıklarının ne olduğu gibi bilgiler sağlamaktadır. Okurluk verileri reklamcıların yanısıra, gazete ve dergilerin yazı işleri bölümü için başarının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Yayıncı, düzenli olarak aldığı raporlarla ortaya koyduğu yayının hedef kitlesini ne kadar tatmin ettiğini öğrenmenin yanı sıra, yayın politikasında ne gibi değişikler yapabileceğinin muhakemesini de yapabilmektedir. Okurluk araştırması konusunda dünyanın değişik yerlerinde altı uluslararası sempozyum, bir çok seminer ve çok sayıda konferans düzenlenmiştir. Ancak, kişilerin hafızalarına ve okurların iddialarına dayanan ankette, hangi sorunun sorulacağı ve hangi sunum metodunun uygulanacağı konusundaki araştırmalar üzerine yapılan tartışmalar devam etmektedir. Okurluk araştırması çalışmalarının bir çoğu yapı ve içerik bakımından farklılıklar gösterse de, araştırmacılar benzer teknikler kullanarak ölçümün kesin, tarafsız ve istikrarlı olması için çalışmaktadır. Bu tür verilerin meslek gruplarınca kabul edilebilmesi için güvenilir olması gerekir. Bu nedenle gazetelerin ve süreli yayınların tirajını ve dağıtımını denetlemek, güvenilir ve inandırıcı veriler üretmek amacıyla bir çok ülkede yayıncılardan, reklamcılardan ve reklamverenlerden oluşan üçlü özel ve tüzel kişilikler oluşturulmuştur. Bu tez; kitle iletişim araçlarından gazete ve dergilerin okurluk araştırmasına çeşitli yaklaşımları, kullanılan yöntem ve teknikler ile okurluğun tarihçesinini ve Avrupa ile Türkiye'deki okurluk araştırmaları uygulamalarının karşılaştırmalı eleştirel analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The managers of mass communication media can learn about the number their readers, listeners and viewers, which make up their consumers, only by indirect ways. Being different from most of the mass communication media (particularly from radio and television, as they are in competition), it is always possible to know the number of the consumers of a printed press organ, because there is a tangible good which can be bought and sold. However, for the print media, circulation is an insufficient data to determine the number and the quality of the general reader. It is not possible to learn from the circulation results, whether the publication has been read, which parts of it has been read mostly, where and how the reading act has been realized, the frequency with which the persons, who are readers of this publication, are reading it and the demografic structure, the socio-economical characteristics, education, ownership and the age groups of the readers. These information are obtained from the print media readership research results, which are based upon statistical information and the reality of which has been accepted widely. The commercial significance of the readership research comes from the advertising content of the newspapers or magazines, as in the case of numerous fields of readership research studies. The commercial newspapers and magazines depend on this income source. Thus, the print media readership research can be regarded as a subject of interest to the publishers. However, the data obtained from these studies are used rather by the advertisers, because the advertising agent or the advertiser has to decide on the mass communication media to broadcast his advertisement. Therefore, as these data provide information about the reading amount of the various parts of the publication, they are of interest to the advertising agent and the advertiser as they are helpful in the selection of the media vehicle. Apart from that, these data provide information about the social classes reading this publication, the kind of the consumption goods in their homes, their buying and consumption habits of goods and services. Readership data are accepted as an indicator of success for the editorial departments of newspapers and magazines besides advertising agencies. With the reports he is receiving regularly, the publisher learns about how wellV the publication has satisfied the target population,. Besides he can judge the amendments he could make in his publication policy. In various parts of the world, there has been 6 international symposiums, a lot of seminars and many conferences about readership research organized. But concerning the survey which is based upon individuals' memorys and readers' assertions, discussions about the inquiries of which question to be asked and which presentation method to be implemented are going on. Although most of the readership studies show differences with regard to structure and content, researchers strive for accurate, unbiased and stable measurement by using similar techniques. In order for the data to be accepted by professional groups, they have to be reliable. Thus, with the aim of controlling the circulation and distribution of newspapers and periodicals and of producing persuasive data, tripartite private and juridical personalities, composed of publishers, advertising agencies and advertisers, have been established in many countries. This thesis; contains various approaches of newspapers and magazines to readership research, the methods and techniques utilized, the history of readership, a literature study concerning the applications in various countries and a comparative critical analysis of the readership survey applications both in Europe and Turkey.