Erzurum'un kültür turizm potansiyeli ve yerli turistlerin buna ilişkin algıları üzerine bir çalışma
A study on the cultural tourism potential of Erzurum and the perceptions of local tourists about this
- Tez No: 734044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için ülkeye katma değer sağlayan turizm, günümüzde çok önemli bir sektör olmuştur. Turizm tüketicilerinin, zamanla talepleri değişmiş ve bu taleplere cevap verebilmek için alternatif turizm çeşitleri ortaya konulmuştur. Alternatif turizm çeşitleri arasında kültürel amaçlı yapılan ziyaret ve seyahatler kültür turizminin gelişmesini sağlamıştır. Erzurum'da kültür turizminin mevcut durumunun incelenmesi, Erzurum'u ziyaret eden yerli turistlerin, Erzurum'a ve Erzurum'da kültür turizmine ilişkin algılarının belirlenmesi üzerine yapılan çalışmadan yola çıkarak yapılan çalışmanın amacı doğrultusunda, Erzurum'un kültür turizm potansiyelini incelemek ve Erzurum'u ziyaret eden yerli turistlerin bu destinasyona bakış açılarını belirlemektir. Hazırlanan anket formu Erzurum Şehri'ni ziyarete gelen yerli turistlerin içerisinden 415 kişi ile uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler T testi, Bağımsız Gruplar İçin İki Faktörlü Anova Analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda, yerli turistlerin Erzurum Şehri'ne yönelik algılarının olumlu olduğu, Erzurum'un iyi bir kültürel destinasyon olduğu ve ziyaretleri süresince memnun kaldıkları tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, yerli turistlerin kültürel bir destinasyon olarak Erzurum algılarının genel anlam da olumlu olduğu, Erzurum'un şu anki durumunu iyi olarak değerlendirdikleri ve seyahatlerinden memnun kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism, which provides added value to the country for developed and developing countries, has become a very important sector today. The demands of tourism consumers have changed over time and alternative tourism types have been introduced to respond to these demands. Among the alternative tourism types, cultural visits and travels have contributed to the development of cultural tourism. In line with the aim of the study, based on the study of the current situation of cultural tourism in Erzurum, determining the perceptions of local tourists visiting Erzurum about Erzurum and cultural tourism in Erzurum, the aim of the study is to examine the cultural tourism potential of Erzurum and to explore Erzurum the aim is to determine the perspectives of domestic tourists visiting this destination. The prepared questionnaire was applied to 415 local tourists who came to visit Erzurum City. The data obtained as a result of the survey were analyzed with the help of T test, Two-Factor Anova Analysis for Independent Groups. As a result of this study, it has been determined that the perceptions of domestic tourists towards Erzurum City are positive, Erzurum is a good cultural destination and they are satisfied during their visit. As a result of the analyzes made, it has been determined that the perception of Erzurum as a cultural destination by the local tourists is generally positive, they evaluate the current situation of Erzurum as good and they are satisfied with their travels.