Argümantasyon tabanlı etkinliklerin fen bilgisi öğretmen adaylarının yoğunluk, erime, donma ve kaynama noktası konularındaki başarılarına etkisi
The effect of argumentation based activities on achievement of prospective elementary science teachers in density, melting, freezing, and boiling contents
  1. Tez No: 589128
  2. Yazar: SALİHA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA OKUŞLUK, DR. ÖZLEM ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Eğitim alanında aktif ve kalıcı öğrenmelerin sağlanabilmesi ve başarının artırılabilmesi için tartışma ve yorumlama alanlarına son yıllarda daha da önem verilmeye başlanmıştır. Geleneksel yöntemlerin dışına çıkmaya imkân sağlayan, aynı zamanda tartışma ve yorumlamaya olanak tanıyan argümantasyon yöntemi sayesinde, öğrencilerin akademik başarılarında artış gözlenecektir. Bu çalışmanın amacı, argümantasyon tabanlı etkinliklerin fen bilgisi öğretmen adaylarının yoğunluk, erime, donma ve kaynama noktası konularındaki başarılarına etkisini araştırmaktır. Çalışma İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı'nın 1. sınıfında öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yarı deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Konuların öğretilmesi sırasında öğrencilerin seviyelerine uygun çalışma yaprakları hazırlanmıştır. Çalışmada iki grup bulunmaktadır. Gruplar deney grubu (N:23) ve kontrol grubu (N:23) olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak ve başarıyı ölçmek için 32 sorudan oluşan çoktan seçmeli başarı testi kullanılmıştır. Bu başarı testi çalışmanın başında ön test, sonunda ise son test olarak kullanılmıştır. Kontrol grubuyla dersler mevcut programa göre işlenirken deney grubu ile argümantasyona dayalı etkinliklerle işlenmiştir. Uygulamanın sonucunda son test uygulanarak başarıdaki değişim incelenmiştir. Veriler bağımlı örneklem t-Testi ve bağımsız örneklem t-Testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda başarıda deney grubu lehine istatiksel ve pratikte anlamlı bir farklılık oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to provide active and permanent learning in the field of education, to increase success, discussion and interpretation areas have gained more importance in recent years. An increase in achievement of students will be observed thanks to the argumentation method which allows to go beyond the traditional methods and also allows discussion and interpretation. The aim of this study is to investigate the effect of argumentation on candidate teachers' achievement by teaching the subjects of density, melting, freezing and boiling point with argumentation based activities. The study was carried out with science candidate teachers studying in the first grade of Inonu University Faculty of Education Science Teaching Programme. Semi-experimental pattern method was used in the study. Worksheets were prepared in accordance with the levels of the students during the teaching of the subjects. There were two groups in the study. The groups were determined as experimental group (N: 23) and control group (N: 23). Multiple choice achievement test consisting of 32 questions was used as data collection tool and to measure achievement. This achievement test was used as a pre-test at the beginning and as a post-test at the end of the study. While the lessons were being studied according to the current programme in control group, in the experimental group, it was being studied with activities based on argumentation. The alteration in achievement was investigated by applying the final test at the end of the application. Data were analyzed with dependent sample t-Test and independent sample t-Test. As a result of the data analysis, it was observed that there was a significant difference in achievement in favor of the experimental group.