Mısır koçanı üzerindeki yaprakların uzaklaştırılmasının tane verimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of leaves removal on corn ear on grain production
  1. Tez No: 734065
  2. Yazar: ENES HAKAN SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA İDİKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mısır bitkisinde verime katkı sağlayan unsurlardan biri yapraklarıdır. Mısır çeşitlerinde tepe püskülü çıkışından sonra koçan yukarısındaki farklı yapraklar uzaklaştırılarak, verim unsurlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Dekalp 6761, Pioneer 1921, Pioneer 2105 ve KWS Kalument mısır çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma Adana-Kozan ilçesinde Bucak köyünde birinci ürün olarak, tesadüf bloklarında bölünmüş parsel deneme deseninde üç tekerrürlü kurulmuştur. Araştırmada kullanılan mısır çeşitlerinin tepe ve koçan püskülü çıkış süresi, koçanın aşağısındaki ve yukarısındaki yaprak sayısı, bitkide toplam yaprak sayısı, bitki boyu, ilk boğum çapı, koçan boğum çapı, koçan yüksekliği, tepe püskülü altındaki üç yaprağın eni, uzunluğu, ağırlığı, koçan püskülü yukarısındaki üç yaprağın eni, uzunluğu, ağırlığı, koçanın yukarısındaki tüm yaprağın eni, uzunluğu, ağırlığı, olgunlaşma süresi, koçanda sıra sayısı, koçan sırasında tane sayısı, sömek ağırlığı, koçanda tane ağırlığı, sömek çapı, tanede kuru madde oranı, tanede protein oranı, nişasta oranı incelenmiştir. Araştırma sonunda incelenen özeliklerden bitki boyu ve nişasta oranı hariç, diğer tüm özellikler yönünden çeşitler arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli olmuştur. Farklı yaprak uzaklaştırma uygulaması koçanda sıra sayısı, koçan sırasında tane sayısı, sömek ağırlığı, koçanda tane ağırlığı, sömek çapı, tanede kuru madde oranı, tanede protein oranı, nişasta oranı üzerinde önemli etkide bulunmuştur. Tepe püskülü çıkışından sonra koçan üzerindeki yaprakların uzaklaştırılması mısır tane verimi ve verim unsurlarının önemli derecede azalmasına neden olmuştur. Bu nedenle yaprak uzaklaştırma uygulamasının tepe püskülü çıkışından hasada kadar olan süre içinde farklı zamanlarda uygulanarak verim üzerinde etkinin araştırılması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the elements that contribute to the yield of the corn plant is the leaves. It was aimed to determine the effect on yield factors by removing the different leaves above the ear after the tassel emergence of corn varieties. In the research, Dekalp 6761, Pioneer 1921, Pioneer 2105 and KWS Kalument corn varieties were used as material. The research was established as the first product in Bucak village in Adana-Kozan district, in randomized blocks, in a split plot design with three replications. In the corn varieties used in the research, the tassel and ear silk emergence time, the number of leaves above and below the ear, the total number of leaves per plant, plant height, first node diameter, the diameter of ear note, ear height, width, length, weight of three leaves under the tassel, width, length, weight of the three leaves above the ear, width, length, weight of the total leaves above the ear, maturation time, number of rows on the ear, number of grains on row of ear, weight of the cob, weight of the seed per ear, diameter of the cob, contents of dry matter, protein, starch in grain was investigated At the end of the research, the differences among the cultivars were statistically significant in terms of all other characteristics, except plant height and starch ratio. Different leaf removal applications had a significant effect on the number of rows on the ear, the number of kernels per row of ear, the cob weight, the grain weight per ear, the cob diameter, content of dry matter, protein, starch in the grain. Removal of leaves on the ear after tassel emergence caused a significant decrease in corn grain yield and yield components. The investigation of the effect on yield leaf removal application at different times during the period from tassel emergence to harvest was suggested.