Islamofobi; Bosna Hersek Savaşı örneği
Islamofobi; Bosnia and Herzegovina War example
  1. Tez No: 734064
  2. Yazar: TUBA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Müslüman düşmanlığı anlamına gelen İslamofobi, Müslümanların günümüzde küresel ölçekte karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biridir. Kökeni çok eskilere dayanmakta olup, Soğuk Savaş sonrası dönemde en ileri noktalara götürülmüştür. 1990'lı yılların başında Soğuk Savaş'ın sona ermesi, Berlin Duvarı'nın yıkılması ve Komünist Blok'un çözülmesi sonucunda uluslararası karışıklıklar başlamış, meydana gelen ideoloji boşluğunun ve ulus devlet olma çabasının önem kazandığı bir döneme girilmiştir. Yaşanan olayların etkisiyle 1991'de Slovenya ve Hırvatistan bağımsızlıklarını ilan etmiş, Almanya ve Avrupa Topluluğu'nun bu cumhuriyetlerin bağımsızlığını tanıması ise Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ni geri döndürülemez bir dağılma sürecine sokmuştur. Bosna Hersek Devleti de 1992 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ancak bu tarihin en kanlı savaşlarından birinin fitilini ateşlemiştir. Sovyetlerin dağılmasıyla kızıl düşman“komünizmin”yerine Batı kendisine yeni bir düşman edinmişti. Batı'nın“Yeşil Tehlike”olarak adlandırdığı İslam 1993-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı'nın şekillenmesinde etkili olmuştur. Avrupa için öteki olan İslam ve Müslümanlar bir tehdit olarak algılanmış, Bosnalılar Müslüman kimlikleri yüzünden katledilmiş, soykırıma maruz kalmıştır. İslamofobi her dönem artarak varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Yaşanan birçok saldırı da İslam düşmanlığının yerini sağlamlaştırmıştır. Yaşanan terör olayları sonucunda sözlü, fiziksel saldırılara ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalan Müslümanlar dışlanarak ötekileştirilmiştir. Medyada art arda Müslümanları karalayan haberlerin yayınlanması da kamuoyunda terörist Müslüman imajını ve İslamofobi'yi güçlendirmiştir. Sonuç olarak bu çalışmayla İslamofobinin tarihi, nedenleri, İslam düşmanlığının Bosna Savaşı üzerindeki etkisi, savaşın arka planında yatan nedenler ve bu savaşta rol oynayan etkenlerin neler olduğu konuları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamophobia, which means hostility towards Muslims, is one of the biggest problems Muslims facing on a global scale today. Its origins are very old and it became to the top point in the post-Cold War period. At the beginning of the 1990s, as a result of the end of the Cold War, the collapse of the Berlin Wall and the dissolution of the Communist Bloc, international conflicts began, and a period had began in which the ideological gap and the effort to become a nation state gained importance. Slovenia and Croatia declared their independence in 1991 with the influence of the events, and the recognition of the independence of these republics by Germany and the European Community, put the Socialist Federal Republic of Yugoslavia in an irreversible process of disintegration. Bosnia and Herzegovina also declared its independence in 1992, but this caused one of the bloodiest wars in history. With the disintegration of the Soviet Union, the West had a new enemy instead of the red enemy“communism”. Islam, which is called the“Green Danger”by the West, was influential in shaping the Bosnian War between 1993-1995. Islam and Muslims, the others for Europe, were perceived as a threat, Bosnians were slaughtered and subjected to genocide because of their Muslim identity. Islamophobia has continued to exist, by increasing in every period. Many attacks have strengthened the place of Islamophobia. Muslims, who were exposed to verbal and physical attacks and social discrimination as a result of the terrorist incidents, were excluded and marginalized. The successive publication of news defaming Muslims in the media also strengthened the image of terrorist Muslims and Islamophobia in the public. As a result, in this study, the history of Islamophobia, its causes, the effect of Islamophobia on the Bosnian War, the reasons behind the war and the factors that played a role in this war were examined.