COVID-19 pandemi sürecinin gemi kiralama ve brokerlik faaliyetleri üzerine etkisi
The effect of the COVID-19 pandemic process on ship chartering and activities
  1. Tez No: 734081
  2. Yazar: ERHAN OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde deniz yolu taşımacılığı en çok kullanılan ulaştırma modudur. Bugün dünya ticaretinin %80'inden fazlası denizyolu ile gerçekleştirilmektedir. Denizyolu taşımacılığı talebi, doğrudan ekonomik döngülerden ve uluslararası ticaretten etkilenen türetilmiş taleptir. Tarih boyunca belirli dönemlerde uzun ve kısa dönemli ekonomik döngülerle karşılaşılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan bölgesinde 1 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan Covid-19 salgınının tüm dünyada etkili olmaya başlamasıyla 11 Mart 2021 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edilmiştir. Koronavirüs salgını, küresel ekonomi ve sağlık açısından tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Birçok sektörde olduğu gibi denizcilik sektörünü de sıkıntıya sokmuştur. Pek çok ülkede salgını önleyebilmek amacıyla tedbirler alınmıştır. Ülkeler, limanlarına gelen gemiler için de bir takım tedbirler almıştır. Bunun yanı sıra taşıma sözleşme şartlarında bazı soru işaretleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada, koronavirüs pandemisi süresince gemi kiralama ve brokerlik faaliyetlerinin genel işleyişine ve karlılığına etki eden faktörlerin neler olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, maritime transport is the most used mode of transport. Today, more than 80% of world trade is carried out by sea. Sea freight demand is derived demand that is directly affected by economic cycles and international trade. Throughout history, long and short-term economic cycles have been encountered at certain periods. The Covid-19 pandemic which emerged on December 1, 2019 in the Wuhan region of the People's Republic of China, was declared a global pandemic by the World Health Organization on March 11, 2021, as the pandemic began to be effective all over the world. The coronavirus epidemic has affected the whole world in terms of global economy and health. It has put the maritime sector in trouble, as it does in most sectors. Many precautions have been taken by many countries to prevent the pandemic. Countries also started to take some precautions against ships coming to their ports. In addition to this, some question marks started to appear in the terms of the carriage contract for chartering. In this study, it has been tried to explain the factors affecting the general operation and profitability of ship chartering and brokerage activities during the coronavirus pandemic.