Socio-economic and political history of the Silk Road in the 6th century AD
Altıncı yüzyılda ipek yolu'nun sosyo-ekonomik ve siyasi tarihi
- Tez No: 734094
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1877 yılında Alman coğrafyacı Ferdinand von Richthofen'ın İpek Yolu kavramını üretmesiyle beraber İpek Yolu'nun tarihine dair çalışmalar başlamıştır. Yapılan çalışmalar, İpek Yolu'nun bir Afro-Avrasya tarihi olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle İpek Yolu, bir dünya tarihidir. Bu yüzden İpek Yolu üzerindeki belli başlı medeniyetlerin veya devletlerin tarihini yerine bir dönemin tarihi yazmak gerektiği anlaşılmıştır. Tezimizin konusunu belirlememizde en önemli etken Covid-19 salgını olmuştur. Covid-19, tarih araştırmalarına, bir hastalığın nasıl yayıldığını ve ne gibi sosyo-ekonomik sonuçlar doğurduğunu ve hatta ne tür politik sonuçlar yarattığını gözlemleme imkanını vermiştir. Çalışmamızda cevap aradığımız soruları şunlardır; Jüstinyen vebası nerede ve neden altıncı yüzyılda ortaya çıktı? Nasıl yayıldı? Sosyo-ekonomik ve politik sonuçları nelerdir? Bu sorulara cevap vermek için çalışmamızda tıp, arkeoloji, klimatoloji ve iktisat disiplinlerinden faydalandık. Ulaştığımız sonuçlar göre; Justinyen vebasına etki eden unsurlar arasında 6. yüzyılda meydana gelen Geç Antik Çağ Küçük Buzul Çağı yer almaktadır. Vebanın kaynağı, Kırgızistan'daki Tanrı Dağlarında mevcut olan veba odaklarıdır. Ayrıca Peter Brown'un“Arkaik Globalleşme”olarak tanımladığı altıncı yüzyılda İpek Yolu ticaretinin pandeminin yayılmasını sağlayacak kadar küreselleştiğini tespit ettik. Salgının sonuçları ise Hint Deniz ticaretinin düşüşe geçmesi ve İpek Yolu'nda ticaret savaşlarının artması olmuştur. Böylece, Bizans İmparatorluğu, hem Sasani tekelini kırma hem de Deniz İpek Yolu'nun işlevsizleşmesinden dolayı Kara İpek Yolu'nun Kafkasya rotasını alternatif bir güzergah olarak kullanabilmek için Türk Kağanlığı ile ittifak kurmuştur.
Özet (Çeviri)
With the German geographer Ferdinand von Richthofen coining a new word, Silk Road, into the world language in 1877, studies on the history of the Silk Road began. The studies showed that the Silk Road is an Afro-Eurasian history. In other words, the Silk Road is world history. For this reason, it has been understood that it is necessary to write the history of an era instead of the history of some civilizations or states on the Silk Road. The most important factor in determining the subject of our thesis has been the Covid-19 pandemic. It has allowed historical research to observe how an epidemic spreads and what socio-economic consequences it entails, and even what political results it creates. The following are the questions we are looking for answers to in our study; where and why did the Justinian plague appear in the sixth century? How did it spread? What are the socio-economic and political consequences? To answer these questions, we utilized the disciplines of medicine, archaeology, climatology and economics in our dissertation. According to our results, among the factors which affected the Justinian plague is the Late Antique Little Ice Age that occurred in the sixth century. The origin of the Justinian plague is the plague foci in the Tian Shan in Kyrgyzstan. We also determined that in the sixth century, which Peter Brown described as“Archaic Globalization”, the Silk Road trade became global enough to spread the pandemic. The consequences of the epidemic were the decline of Indian Maritime trade and the increase of trade wars on the Silk Road. Thus, the Byzantine Empire allied with the Türk Khaganate to use the Caucasian branch of the Overland Silk Road as an alternative route due to the breaking of the Sasanian monopoly and the falling of the Maritime Silk Road.