Okul öncesi dönemdeki çocukların öz-düzenleme becerileri ile annelerin ebeveynliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool children's self-regulation skills and mothers' attitudes towards parenting
- Tez No: 734180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemdeki çocukların öz-düzenleme becerileri ile annelerin ebeveynliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Hatay ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim gören dört-altı yaş grubu 392 çocuk ile bu çocukların ebeveynleri olan 392 anne olmak üzere toplam 784 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (Anne Formu)”ve“Ebeveynliğe Yönelik Tutum Ölçeği (Anne Formu)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde; verilerin normallik değerlerinin incelenmesi için basıklık-çarpıklık değerlerine bakılmıştır. Buna göre; 4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği ile Ebeveynliğe Yönelik Tutum Ölçeğine ait verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Çocukların öz-düzenleme becerilerinin, demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, doğum sırası, kendisine ait odasının olma durumu, anne-baba yaş ve anne-baba öğrenim düzeyi) göre incelenmesinde t-test ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca annelerin ebeveynliğe yönelik tutumlarının bazı değişkenlere ( yaş, öğrenim düzeyi, çocuk sayısı) göre incelenmesinde, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Son olarak 4-6 yaş çocukların öz-düzenleme becerileri ile annelerin ebeveynliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; çocukların öz-düzenleme becerileri, cinsiyet, anne-baba yaşı, anne-baba öğrenim düzeyi, kendisine ait odasının bulunması değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca, annelerin ebeveynliğe yönelik tutumları, yaş ve öğrenim düzeyi değişkenlerine göre farklılık göstermektedir. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuca göre; çocukların öz-düzenleme becerileri ile annelerin ebeveyenliğe yönelik tutumları arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Araştırmadan elde ettiğimiz bu sonuca göre; annelerin ebeveynliğe yönelik olumlu tutumları arttıkça çocuklarının öz-düzenleme beceri düzeylerinin yükseldiği şekilde yorumlanmıştır. Çocukların öz-düzenleme becerileri ile anne ebeveynliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi, farkındalık oluşturması bakımından önemli görülmekte ve araştırmanın, ilgili alanda yapılacak diğer çalışmalara fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the self-regulation skills of preschool children and their mothers' attitudes towards parenting. The study group of the research consists of 392 children aged four-six years who study in pre-school education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Hatay in the 2020-2021 academic year, and 392 parents of these children, a total of 784 people As data collection tools in the research; The personal information form prepared by the researcher,“Self-Regulation Skills Scale for 4-6 Years-Old Children (Mother Form)”and“Attitude Scale Towards Parenting (Mother Form)”were used. In the analysis of data; In order to examine the normality values of the data, the kurtosis-skewness values were checked. According to this; It was determined that the data of the Self-Regulation Skills Scale for 4-6 Years-Old Children and the Attitudes Towards Parenting Scale showed a normal distribution. T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to examine children's self-regulation skills according to demographic variables (gender, age, birth order, having their own room, parental age and parental education level). In addition, one-way analysis of variance (ANOVA) was used to analyze mothers' attitudes towards parenting according to some variables (age, education level, number of children). Finally, Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationship between the self-regulation skills of 4-6 year old children and their mothers' attitudes towards parenting. According to the results of the research; children's self-regulation skills, gender, age of parents, education level of parents, having a room of their own show a significant difference according to the variables. In addition, mothers' attitudes towards parenting differ according to the variables of age and education level. According to another result obtained from the research; There is a moderately positive and significant relationship between children's self-regulation skills and mothers' attitudes towards parenting. According to this result obtained from the research; It has been interpreted that as mothers' positive attitudes towards parenting increase, their children's self-regulation skill levels increase. Determining the relationship between children's self-regulation skills and their attitudes towards maternal parenting is considered important in terms of raising awareness and it is thought that the research will benefit other studies in the related field.