Üniversite okuyan hentbol sporcularında farklı formlarda uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanların aerobik ve anaerobik performans üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination the effects of the high intensty interval trainings that applied in different forms on handball sportsmen studying at university on aerobic and anaerobic performance
  1. Tez No: 784535
  2. Yazar: NUSRET EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada üniversite okuyan hentbol sporcularında farklı formlarda uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanlarının aerobik ve anaerobik performans üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yaş ortalamaları 20,27± 1,11 olan 30 erkek hentbol sporcusu gönüllülük esası ile katılım sağlamıştır. Araştırmada ön test – son test değerlendirmelerini içeren deneme modellerinden gerçek deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sporcular rastgele olacak şekilde Wingate stili yüksek şiddetli interval antrenman grubu (n=10), Tabata stili yüksek şiddetli interval antrenman grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olmak üzere 3 gruba bölünmüştür. Araştırmaya katılan deney grubuna 4 hafta süresince haftada 3 gün olacak şekilde kendi grubuna özgü antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda haftada 3 gün olacak şekilde kendi branş antrenmanlarına devam etmişlerdir. Wingate stili YŞİA grubu içerisinde olan sporculara Wingate bisiklet ergometresi üzerinde 30 sn boyunca vücut ağırlığının %7,5'lik ağırlık direnci karşısında kendinin en iyi performansında hareketi yapması sağlandı. Dinlenme süresi 4 dk olacak şekilde verildi. Bu prensiplerle ilk hafta 4, ikinci hafta 5, üçüncü hafta 6 ve dördüncü hafta 7 set olacak şekilde sporculara uygulandı. Tabata stili YŞİA grubu içerisinde olan sporcular her bir antrenman içerisinde sırasıyla burpess, hıgh knees, plank, mountain climbers hareketleriyle ortaya çıkan bir egzersiz programını 20 sn yüklenme 10 sn dinlenme ilkesiyle yapmaları sağlandı. 4 hafta süresince ve haftada 3 gün devam eden antrenmanların ilk haftasında 4, ikinci haftasında 5, üçüncü haftasında 6 ve dördüncü haftasında 7 set olacak şekilde uygulandı. Çalışma öncesinde ve çalışma sonrasında aerobik kapasitenin belirlenmesi için 20 metre mekik koşu testi, anaerobik kapasitenin belirlenmesi için de Wingate anaerobik güç testi kullanılmıştır. Araştırmada verilerin tanıtıcı özelliklerinin, standart sapma ve ortalamalarının analizi için tanımlayıcı istatistik yöntemi kullanıldı. Ön test- son test ölçümlerinin gruplar arası karşılaştırmaları için non-parametrik test yöntemlerinden Kruskal- Wallis H testi, test sonucunda anlamlı çıkan değişkenlerdeki farklılığın kaynağını belirlemek için de Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Araştırmada grupların kendi içinde ön test- son test sonuçlarındaki anlamlı fark olup olmadığına bakmak için de Wilcoxon İşaretli Sıralar testi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre aerobik kapasite (MaksVO2) değerlerinde, Tabata ve Wingate grupları ile kontrol grubu arasında Tabata ve Wingate grupları lehine olacak şekilde anlamlı fark bulunmuştur. Anaerobik performans değerlerinden zirve güç, ortalama güç ve minimum güç parametrelerinde, Tabata ve Wingate grubunda anlamlı fark bulunurken kontrol grubunda anlamlı fark bulunmamıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda Tabata ve Wingate stili yüksek şiddetli interval antrenman programlarının üniversite okuyan hentbol sporcularının aerobik ve anaerobik performanslarını geliştirmede etkili bir yöntem olarak kullanılabileceği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the effects of high intensity interval trainings that applied in different forms to the handball sportsmen studying at university on aerobic and anaerobic performance. The avarage age 20,27± 1,11 of 30 boy handball players attended to this research as being volunteer. İn this research, the real trial model, one of the trial models including pre test and the last test evaluations. The sportsmen participated it this research are divided randomly into three groups. İntensity interval training group that has high Wingate style (n=10), intensity interval training group that has high Tabata style (n=10), and control group (n=10). The experimental group, participated the research were applied a specific training program for each group as will be three times a week. It was provided that doing the best own movement of sportsmen in Wingate style hıgh intensity interval training (HIIT) group against to the wight resistance %7,5 of own body weight during 30 seconds on wingate cycling ergometre. Resting period was given as will be 4 minutes. These principles were applied as will be 4 sets at first week, 5 sets at second week, 6 sets at third week and 7 sets at fourth week. The sportsmen in Tabata style HIIT group were made to do exercises program appeared by burpess, high kness, plank, mountain climbers in each training program respectively by resting 10 seconds, loading 20 seconds. During 4 weeks continueing three times a week. The trainings were applied as well be 4 sets in first week, 5 sets in second week, 6 sets in third week and 7 sets in fourt week. Before training and after training shuttle running test. Was applied to determine aerobic capacity. Wingate anaerobic power test was applied to determine anaerobic capacity. Descriptive statistic method was used in this research to analyze the avarages, standard deviation of introductory properties given in this research. Kruskal-Wallies H test, one of the non-prametric test method was applied for comparing pre test measurements and the last test measurements among group. Mann-Whitnet U test was applied to determine the source of variable difference on variables, occured at the and of the test. Wicoxon Signed Ranks test was applied to determine whether there is a significant differences in groups or not at the beginning or end of the test. According to the results, found in this research. It was found a significant difference in favour Tabata and Wingate groups, between Control group on aerobic capacity value (MaxVO2). The significant difference was found on anaerobic performance values peak power, avarage power and minimum power. For Tabata and Wingate group but not found for control group. That can be claimed according to the results of the research. Hıgh intensity interval training programs with Tabata and Wingate style can be used to improve the aerobic and anaerobic performance of the handball players studying at university.