Çevreyi kasten kirletme suçu
Crime of intentional pollution of the environment
- Tez No: 734219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tezimizin amacı, çevrenin kasten kirletilmesi suçunun tüm unsurlarını açıklamaktır. Tezimizin ilk bölümünde; çevre, kirletme, atık ve artık, ülke kavramları tanımlanmış daha sonra suçun tarihsel gelişimi ile uluslararası hukuktaki uygulamalar da dikkate alınarak çevrenin ceza hukuku ile korunması konuları işlenmiştir. İkinci bölümde, klasik suç tipi inceleme metoduna uygun olarak suçun unsurları incelendikten sonra nitelikli haller ve suçun özel görünüş şekillerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yaptırım ve usul hukukuna ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Çalışma neticesinde, Yargıtay kararlarına da yer vererek çevrenin kasten kirletilmesi suçunun ceza ve ceza muhakemesi hukuku çerçevesinde kalınarak incelemesiyle, tespit edilen noksanlıkların düzeltilmesi konusunda çözüm sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to explain all elements of the crime of deliberately polluting the environment. In the first part of our thesis; environment, pollution, waste and residual, country concepts are defined, then the historical development of crime and international law taking into account the practices of the environment and criminal law protection issues are covered. In the second section, after exmining the elements of the crime in accordance with the classical crime type examination method, the special cases of the crime and the qualified situations are included. In the third section, explanations on sanctions and procedural law are given. As a result of the study, it was aimed to provide a solution for the correction of the deficiencies determined by examining the crime of deliberate pollution of the environment by taking into consideration the decisions of the Court of Appeals within the framework of criminal and criminal procedure law.