Farklı vücut kondisyonlarındaki kedilerde karaciğer yağlanmasının ultrasonografik muayenesi ile obesite değerlendirme parametreleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between ultrasonographic findings of the fatty liver and obesity assessment measurement parameters in cats in different body conditions
  1. Tez No: 734238
  2. Yazar: GÖKHAN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BOZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı vücut kondüsyonlarındaki kedilerde karaciğer yağlanmasının ultrasonografik muayenesi ile obesite değerlendirme parametreleri arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada canlı materyalini üniversite hayvan hastanesine kontrol amaçlı getirilen ve herhangi bir sistemik sağlık problemi bulunmayan farklı vücut kondüsyonlarındaki 27 kedi oluşturmuştur. Çalışmada hayvanların vücut kondüsyon skoru, vücut yağ indeksi, deri altı yağ kalınlığı tabakası kalınlığı, hepatorenal indeksi ve karaciğer yağlanma derecesi incelenmiştir. Vücut kondüsyon skoru ve vücut yağ indeksi inspeksiyon ve palpasyonla; deri altı yağ tabakası kalınlığı, hepatorenal indeks ve karaciğer yağlanma derecesi ultrason aracılığıyla saptanmıştır. Elde edilen veriler, parametreler arası korrelasyonu saptamak için IBM® SPSS Statistics V22.0 (New York, USA) paket programıyla istatiktiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada ilk aşamada tüm bireyler (n:27) bazında parametreler arasında ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the relationship between ultrasonographic examination of fatty liver and obesity assessment parameters in cats of different body conditions. Material and Methods: The study material consisted of 27 cats in different body conditions, who were brought to the university animal hospital for control and did not have any systemic health problems. In the study, the body condition score, body fat index, subcutaneous adipous tissue layer thickness, hepatorenal index and liver fattening degree of animals were examined. Body condition score and body fat index by inspection and palpation; Subcutaneous fat layer thickness, hapatorenal index and hepatic steatosis were determined by ultrasound. The obtained data were analyzed statistically with the IBM® SPSS Statistics V22.0 (New York, USA) package program. Results: In the first stage of the study, the relationship between parameters on the basis of all individuals (n:27) was examined.