Endometrial hiperplazi ve erken evre endometrium kanserinde asprosin immünreaktivitesinin araştırılması
Investigation of asprosin immunreactivity in endometrial hyperplasia and early stage endometrium cancer
- Tez No: 734247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA YAVUZKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Endometrium kanseri, belirli bir tarama testi olmamasına rağmen gelişmiş ülkelerde en sık tespit edilen jinekolojik kanser türüdür. Endometrium kanserinin büyük çoğunluğu erken evrede tespit edilebilmesine rağmen geç tespit edilen vakalarda ileri evre olması önemli mortalite nedenidir. Çalışmamızda endometriyal hierplazi ile Grade I endometrial adenokarsinomada asprosin immunreaktivitesi araştırıldı. Çalışmamızda proliferatif endometrium (n=20), basit atipisiz endometrial hiperplazi (n=20), basit atipili endometrial hiperplazi (n=20), kompleks atipisiz endometrial hiperplazi (n=20), kompleks atipili endometrial hiperplazi (n=20) ve Grade I endometrial adenokarsinoma (n=20) tanısı alan hastalara ait endometrium örnekleri (biyopsi ve rezeksiyonları) asprosin İmmünreaktivitesi için yapılan immünohistokimyasal boyamanın ışık mikroskobu altında değerlendirildi. Proliferatif endometrium grubu ile karşılaştırıldığında Asprosin İmmünreaktivitesi Basit atipisiz endometrial hiperplazi (p=0,662), Basit atipili endometrial hiperplazi (p=0,987), Kompleks atipisiz endometrial hiperplazi (p=0,834) ve Kompleks atipili endometrial hiperplazi (p=0,997) gruplarında benzer şekilde izlenmekte olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik izlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF ASPROSIN IMMUNREACTIVITY IN ENDOMETRIAL HYPERPLASIA AND EARLY STAGE ENDOMETRIUM CANCER Endometrial cancer is the most common type of gynecological cancer detected in developed countries, although there is no specific screening test. Although the majority of endometrial cancer can be detected at an early stage, advanced stage is an important cause of mortality in cases that are detected late. In our study, asprosin immunoreactivity was investigated in endometrial hyperplasia and Grade I endometrial adenocarcinoma. In our study, endometrium sample (biopsy and resections) belonging to the area named proliferative endometrium (n=20), simple endometrial hyperplasia without atypia (n=20), endometrial hyperplasia with simple atypia (n=20), endometrial hyperplasia without complex atypia (n=20), endometrial hyperplasia with complex atypia (n=20) and Grade I endometrial adenocarcinoma (n=20) ) light microscopy of immunohistochemical staining for asprosin immunoreactivity was evaluated. Compared to the proliferative endometrium group, Asprosin Immunreactivity was observed similarly in the Simple endometrial hyperplasia without atypia (p=0.662), Simple endometrial hyperplasia with atypia (p=0.987), Complex endometrial hyperplasia without atypia (p=0.834) and Complex atypia endometrial hyperplasia (p=0.997) groups and no statistically significant difference was observed between the groups.