Rafine bitkisel yağlardan 3-chloro-1,2-propanediol (3-MCPD) ve glisidil esterlerinin (GE) farklı adsorbanlarla uzaklaştırılması
Removal of 3-chloro-1,2-propanediol (3-MCPD) and glycidyl esters (GE) from refined vegetable oils using several adsorbants
- Tez No: 734248
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, ağartma işlemlerinde kullanılan farklı ağartma topraklarının rafine palm oleinin bazı özellikleri ile 3-kloropropan-1,2-diol (3-MCPD) ve glisidil esterleri (GE) üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, palm olein dört farklı ağartma toprağının dört farklı oranda (%0.5, 1.0, 2.0 ve 3.0) kullanılmasıyla ağartma işlemlerine tabi tutulmuştur. Bu işlemler sonrasında, palm oleinin peroksit, renk, 3-MCPD, GE, konjuge dien, konjuge trien ve digliserit miktarlarındaki değişimler belirlenmiştir. Bulgular, kullanılan ağartma toprağı çeşidinin peroksit, renk, 3-MCPD, GE, konjuge dien ve konjuge trien üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Asitle aktifleştirilmiş ağartma toprağı kullanımı sonrası, peroksit ve GE seviyesinde önemli azalmalar gözlenmiştir. 3-MCPD miktarının toprak çeşidi ve oranından önemli ölçüde etkilenmediği belirlenmiştir. Ağartmada kullanılan toprak oranlarının arttırılmasıyla konjuge trien, L* ve a* değerlerinde artış, b* ve konjuge dien değerlerinde azalma tespit edilmiştir. Digliserit miktarının ise ağartma işlemi ile bir miktar azaldığı, ancak toprak çeşit ve oranından etkilenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some bleaching earths used for bleaching of vegetable oils on some properties and 3-kloropropan-1,2-diol (3-MCPD) and glisidil esters (GE) content of refined palm olein. For this aim, palm olein was subjected to bleaching treatments using four different types of bleaching earths at 0.5, 1.0, 2.0 ve 3.0%. The changes in peroxide, color, conjugated diene and triene valurs as well as 3-MCPD, GE, and diglyceride contents of palm olein were investigated. The results showed that the bleaching earth type used had an effect on peroxide, color, 3-MCPD, GE, conjugated diene and conjugated triene values. Significant reductions in peroxide and GE levels were observed after the use of acid activated bleaching earths. It was observed that the amount of 3-MCPD was not significantly affected by the bleaching earth type and ratio. Conjugated triene, L* and a* values increased with the increase of the earth ratio used in bleaching, and a decrease was detected in the b* and conjugated diene values. It was determined that the amount of diglyceride slightly decreased with the bleaching process, but was not affected by the bleaching earth type and concentration.