Pediatrik obezitede enerji homeostazı ile ilgili parametreler ve ilişkili reseptör profilleri
Energy homeostasis parameters and associated receptor profiles in pediatric obesity
  1. Tez No: 734259
  2. Yazar: EZGİ KÜRKÇÜ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKİDE DONMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Dünya genelinde epidemik oranlara ulaşan çocukluk çağı obezitesi, yetişkinlikteki obezite ile bağlantılı olup, özellikle morbid obezite, diyabet, kanser, kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisi nedeniyle ciddi sorunlara yol açmaktadır. Diyet takviyelerinde bulunan biotin, laboratuvar testlerinde interferans oluşturarak yanlış sonuçlara neden olabilmektedir. Amaç; sağlıklı ve obez çocuklarda enerji homeostazına katkı sağlayan belirteçlerin değerlendirilerek olası ilişkilerin belirlenmesi ve biotin interferansının araştırma kitleri üzerine etkilerinin saptanmasıdır. Serumda leptin, leptin reseptörü (LEPR), grelin, açile grelin, deaçile grelin, grelin reseptörü (GHSR), kisspeptin (KISS1), kisspeptin reseptörü (KISS1R), preptin, peroksizom proliferatör aktive reseptör gama (PPAR γ), nod-like receptor pyrin domain-containing 3 (NLRP3), interlökin-18 (IL-18) düzeyleri otuz obez ve otuz sağlıklı çocukta ELISA ile belirlenmiştir. Serum havuzları hazırlanarak farklı miktarlarda biotin içeren örneklerin biotin konsantrasyonları iki ayrı yöntemle ölçülmüştür. Farklı miktarlarda biotin içeren serum havuzlarında çalışma parametrelerinin konsantrasyonları belirlenerek olası biotin interferansı araştırılmıştır. İstatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity reaching epidemic proportions globally is linked to obesity in adulthood and causes severe problems particularly due to its relationship with morbid obesity, diabetes, cancer and cardiovascular diseases. Biotin in dietary supplements causing interference with laboratory tests may lead to false results. The aim was to determine possible relationships by evaluating markers contributing to energy homeostasis in healthy and obese children and to detect the effects of biotin interference on research kits. Serum leptin, leptin receptor (LEPR), ghrelin, acylated ghrelin, deacylated ghrelin, ghrelin receptor (GHSR), kisspeptin (KISS1), kisspeptin receptor (KISS1R), preptin, peroxisome proliferator activated receptor gamma (PPAR γ), nodLike receptor pyrin domain-containing 3 (NLRP3), interleukin-18 (IL-18) levels of thirty obese and thirty healthy children were determined using ELISA. Serum pools were prepared and biotin concentrations of samples containing different amounts of biotin were measured by two different methods. Possible biotin interference was investigated by determining concentrations of study parameters in serum pools containing different amounts of biotin. Statistical analyses were performed.