Obez çocuklarda serum adipokin hormon düzeylerinin obezitenin derecesi ve bazı belirteçleriyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of serum adipokine hormone levels with the degree and some markers of obesity in obese children
- Tez No: 762440
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AKAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Obezite vücutta sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde yağ dokusu artışı olarak tanımlanmaktadır. Yağ dokusu leptin, adiponektin, asprosin ve apelin gibi metabolizma ve enerji homeostazında önemli rol oynayan adipokin hormonlarının salgılanmasını da sağlar. Bu sebeple çocukluk çağı obezitesinin belirlenmesinde ve patolojik mekanizmaların açıklanmasında tek başına yağ dokusu artışı değil yağ dokusundan salgılanan bu adipokin hormonlarının düzeylerindeki değişimler de etkilidir. Bu polipeptitlerin değerlendirilmesi obezitenin tanısında ve obeziteye bağlı patolojik mekanizmaların aydınlatılmasında etkili olacaktır. Çalışmamızda obez çocukların serum leptin, adiponektin, asprosin ve apelin düzeyleri ile kan lipit profilleri, açlık kan şekeri ve insülin direnci indeksi (HOMA_IR) değerleri gibi obezite ile ilgili bazı belirteçlerle ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza 105 obez çocuk ve 38 normal kilolu çocuk katılmıştır. Çocukların demografik bilgileri yüz yüze uygulanan anket yöntemi ile belirlenmiştir. Obez ve normal kilolu çocuklardan sabah alınan açlık kan örneklerinde leptin, adiponektin, asprosin ve apelin düzeyleri ticari Elisa kit yardımıyla belirlenmiştir. Leptin ve adiponektin düzeyleri obez ve normal kilolu çocuklarda farklılık göstermemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as the increase in fat tissue in the body at a level that will adversely affect health. Adipose tissue also provides the secretion of adipokine hormones such as leptin, adiponectin, asprosin and apelin, which play an important role in metabolism and energy homeostasis. For this reason, changes in the levels of these adipokine hormones secreted from the adipose tissue, not the increase in adipose tissue alone, are effective in determining childhood obesity and explaining the pathological mechanisms. Evaluation of these polypeptides will be effective in the diagnosis of obesity and elucidating the pathological mechanisms associated with obesity. In our study, it was conducted to reveal the relationship of obese children with some markers of obesity such as serum leptin, adiponectin, asprosin and apelin levels, and blood lipid profiles, fasting blood glucose and insulin resistance index (HOMA_IR) values. 105 obese children and 38 normal weight children participated in our study. The demographic information of the children was determined by the face-to-face survey method. Leptin, adiponectin, asprosin and apelin levels were determined in morning fasting blood samples from obese and normal weight children with the help of commercial Elisa kit. Leptin and adiponectin levels were not different in obese and normal weight children (p>0.05).