Transhumanism in Richard K. Morgan's Altered Carbon and Don Delillo's Zero K
Richard K. Morgan'ın Altered Carbon ve Don Delillo'nun Zero K romanlarında transhümanizm
  1. Tez No: 734260
  2. Yazar: TUĞBA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Altered Carbon ve Zero K bilimkurgu romanlarında yansıtıldığı şekliyle transhümanizmi analiz etmektedir. Bu analizde hem transhümanizmin unsurları gösterilmiş hem de bu unsurların insanlar, insan doğası, doğa ve insan-doğa ilişkisine etkisi incelenmiştir. Romanlar zihin aktarımı, insan klonlama ve kriyoprezervasyon gibi temel transhüman ilerlemelerleri içermektedir. Transhüman düşünürlerin de iddia ettiği üzere bu teknolojiler insan yaşamında çok büyük gelişmelere sebep olmuştur ancak bu teknolojilerin yan etkileri de mevcuttur. Amaç, transhümanizm savunucularının hayal ettiği hayatı ve biyo-muhafazakarların transhümanizm ile ilgili tartışmalarını sunmak ve de transhümanizmin öngörmediği sonuçları ortaya çıkarmaktır. Başta zihin aktarımı ve insan klonlama olmak üzere, transhüman teknolojilerin Altered Carbon toplumunda hayatı kolaylaştırdığı görülmektedir. Hava ulaşımının taksiler gibi günlük kullanımı, uçlarda tecrübe ve aşırı güç için kullanılan ilaçlar, hukukta nesnel yargılamalar, daha az savaş, ölümün yok olması, gerçek veya sanal dünyada yaşayabilme ve aynı anda başka yerlerde bulunabilme bu toplumdaki temel gelişmelerden bazılarıdır. Buna benzer olarak, Zero K karakterleri de tedavi edilemeyen hastalıklarını sonlandırabildikleri, dünyadaki felaketlerden kaçabildikleri ve ölümü yendikleri için daha iyi bir hayata sahiptir. Fakat transhüman hayatın her iki romanda da dezavantajları olduğu görülmektedir. Karakterler insan doğalarını ve doğayla olan bağlarını kaybetmektedir. Sonuç olarak da yeni bir insan ortaya çıkmıştır. Ayrıca kimlik, bireysellik, din, eşitlik ve ikilik gibi sorunlar doğmuştur. Dolayısıyla romanlar hem transhümanizmin bir çerçevesini çizmekte hem de transhümanzim destekçilerinin düşünmesi gereken konuları işaret etmektedir ve her iki taraf da bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyses transhumanism as it is reflected in two science fiction novels, namely Altered Carbon and Zero K. In this analysis, both elements of transhumanism are revealed, and the impacts of these elements on human beings, the definition of human, nature, and the human and non-human relationship are scrutinized. The novels contain main transhumanist dreams, such as mind uploading, human cloning, and cryopreservation. All these technologies result in huge enhancements in human life, as transhumanist thinkers claim, but they have some side effects as well. The aim is to demonstrate a life that advocates transhumanism dream to present some issues that bioconservatists discuss in the transhumanism context and uncover the outcomes that transhumanism does not expect. It can be seen that transhumanist technologies, especially mind uploading and cloning, have eased life in the world of Altered Carbon. Air transportation for daily use as taxis, drugs for extreme experiments and strength, objective trials in law, fewer wars, eradication of death, living in the real or the virtual worlds, and the ability to be in various places at the same time are some major enhancements in this society. Similarly, characters in Zero K have a better life as they can end their incurable diseases, escape from the calamities of the earth and defeat death. However, it is found out that this transhumanist life causes drawbacks in both novels. Characters lose their human nature and their connection with nature. As a result, a new type of human has occurred. Furthermore, the issues of identity, individualism, religion, equality, and dualisms have appeared. Hence, the novels provide an outline of transhumanism and signal what transhumanism supporters ought to consider, and both sides are reflected in this study.