Travayda uygulanan nefes egzersizlerinin gebenin memnuniyetine ve doğum sürecine etkisi
The effect of breathing exercises applied in labor on pregnant satisfaction and birth process
- Tez No: 734261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Nefes egzersizleri hem fiziksel bir uygulama hem de bir meditasyon şekli olup travay sürecindeki gebelere uygulandığında gebeye ve fetüsa birçok olumlu katkısı olmaktadır. Bu çalışma, travayda uygulanan nefes egzersizlerinin gebenin memnuniyetine ve doğum sürecine etkisini incelenmek amacıyla randomize deney kontrol gruplu ve ilişki arayıcı tasarımında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Şubat 2021 - Temmuz 2021 tarihleri arasında bir kamu kuruluşunun doğumhane birimine başvuran tüm gebeler oluşturdu. Örneklemin belirlenmesinde power analiz yapıldı (etki büyülüğü 0.932). Örnekleme 62 deney, 62 kontrol olmak üzere 124 vaka alındı. Etik kurul ve kurum izni sonrası çalışmaya başlandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“VAS Ağrı Skalası”,“Doğum Memnuniyet Ölçeği Kısa Formu (DMÖ-K)”,“OXFORD Doğum Endişesi Ölçeği”ve“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği”kullanıldı. Travayda kontrol grubundaki gebelerin %72.6'sına, deney grubundaki gebelerin ise %51.6'sına oksitosin kullanıldığı; doğumda kontrol grubundaki gebelerin %25.8'ine herhangi bir müdahale yapılmazken deney grubundaki gebelerin %45.2'sine herhangi bir müdahalede bulunulmadığı anlaşıldı. Kontrol grubundaki gebelerin doğum süresi ortalamasının 633.64±504.83 dakika, deney grubundaki gebelerin ise 399.33±307.76 dakika sürdüğü görüldü. Nefes egzersizi grubunda doğum memnuniyeti ölçeğinin toplam puanının, kontrol grubundan daha yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Breathing exercises are both a physical practice and a form of meditation, and when applied to pregnant women in labor, they have many positive contributions to the pregnant woman and the fetus. This study was carried out in a randomized experimental control group and relationship seeker design in order to examine the effect of breathing exercises applied during labor on the satisfaction of the pregnant woman and the delivery process. The universe of the study consisted of all pregnant women who applied to the delivery room of Kayseri City Hospital between February 2021 and July 2021. Power analysis was performed to determine the sample (effect size 0.932). 124 cases, 62 experimental and 62 control, were included in the sampling. The study was started after the ethics committee and institutional approval.“Personal Information Form”,“VAS Pain Scale”,“Birth Satisfaction Scale Short Form (DME-F)”,“OXFORD Birth Worry Scale”and“Traumatic Birth Perception Scale”were used as data collection tools in the study. Oxytocin was used in 72.6% of the pregnant women in the control group and 51.6% of the pregnant women in the experimental group; It was understood that while 25.8% of the pregnant women in the control group did not receive any intervention at birth, 45.2% of the pregnant women in the group did not receive any intervention. It was observed that the mean delivery time of the pregnant women in the control group was 633.64±504.83 minutes, and the pregnant women in the experimental group took 399.33±307.76 minutes. It was found that the total score of the birth satisfaction scale in the breathing exercise group was higher than the control group.