Edirne turizminin lojistik regresyon ile analizi
Analysis of Edirne tourism with logistic regression
- Tez No: 734265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM TÜZÜNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Turizm, İşletme, Econometrics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülke refahında ve ekonomisinde, sosyal, kültürel ve çevresel gelişiminde büyük önem taşıyan turizm sektörü, Türkiye'de de her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Değişen turist talebine uygun birçok destinasyon potansiyeline sahip olan Türkiye, dünyadaki önemli turizm noktalarından biridir. Türkiye'de kültür turizminde önde gelen Edirne ili; zengin tarihi değerleri, sınır kenti olması ve doğal değerleri ile turizminin gelişimi açısından önemli bir ayrıcalığa sahiptir. Kültür turizmi için şehre gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler dışında her yıl geleneksel olarak yapılan etkinlikler için de özellikle şehre gelen ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Bu çalışmada, Edirne ilini en az bir defa ziyaret eden yerli turistlerin seyahat deneyimlerini, uygulanan anket ile değerlendirmesi istenmiştir. Yapılan değerlendirme sonrası elde edilen veriler ile SPSS 26 programında, İkili (Binary) Lojistik Regresyon Analizi yapılmıştır. Edirne ilini tekrar ziyaret etme ve bir başkasına tavsiye etme niyetini etkileyen faktörler, ikili lojistik regresyon analizi üzerinde incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda yerli turistlerin Edirne'ye tekrar gelmesini etkileyen faktörler; yaş, eğitim durumu, Edirne ilini turizm amaçlı seyahat etme sayısı, en sonki Edirne seyahati memnuniyet düzeyi, doğal alanları ve temiz bir çevreye sahip olmasıdır. Yerli turislerin Edirne ilini bir başkasına tavsiye etmesini etkileyen faktörler ise, eğitim durumu ve en sonki Edirne seyahati memnuniyet düzeyi olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçlarının, turist memnuniyetini arttırmak için ilgili turizm paydaşlarına yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector, which is of great importance in the welfare and economy, social, cultural and environmental development of the country, as it is in the whole world, is changing and developing day by day in Turkey. Turkey, which has the potential of many destinations suitable for the changing tourist demand, is one of the important tourism destinations in the world. Edirne province, which is the leading city in cultural tourism in Turkey; It has an important privilege in terms of its rich historical values, being a border city and the development of tourism with its natural values. Apart from domestic and foreign visitors coming to the city for cultural tourism, the number of visitors coming to the city for traditional events every year is quite high. In this study, domestic tourists who visited Edirne at least once were asked to evaluate their travel experiences with the applied questionnaire. With the data obtained after the evaluation, Binary Logistic Regression Analysis was performed in the SPSS 26. Factors affecting the intention to revisit Edirne and recommend it to someone else were examined on binary logistic regression analysis. As a result of the analysis, the factors affecting the return of domestic tourists to Edirne; age, education level, the number of travel to Edirne for tourism purposes, the satisfaction level of the last Edirne trip, natural areas and a clean environment. The factors affecting the local tourists' recommending Edirne province to someone else were determined as education level and satisfaction level of the last Edirne trip. It is thought that the results of the analysis will guide the relevant tourism stakeholders in order to increase tourist satisfaction.